Men hvordan er reglerne for udlejning af egen bil, tænker hvis han kører galt osv. Håber lige der er nogen kloge amino'er derude, som kan komme med et godt svar. Mvh. |
Hej
Jeg ville tage en samtale med dit forsikrings selskab. Da det er lidt forskelligt fra selskab til selskab.
Fx er der i min forsikring en højrer selvrisiko, når det er en anden end ejeren(forsikringstageren) der føre bilen.
Men ellers så kan der være forskellige klausuler, i en forsikring, så derfor er der ikke andet at gøre end at læse den igennem, og tage en snak med selskabet. Da det er her, at begrænsningerne vil være.
Og så vil jeg skrive en kontrakt, der gør at ved forskellige skader, så dækker enten lejer eller ejer, sådan at der ikke er noget at komme efter. For man ved jo med biler, at der er en masse teknik i dem, og meget af det, er desværre lidt skrøbeligt alt efter mærke og model. Og tit straffes det ved fejlbrug.
Og så husk at opgive det til skat.
/Kenneth