Hej David
Spændende at begynde at lave logoer ikk 
Når jeg laver et logo er det også bare på en A4 side i Illustrator. Du behøver faktisk ikke at tænke så meget over sidestørrelsen, da det ikke har så stor indflydelse når vi snakker vektorgrafik. Det kan jo skaleres uendeligt, så om du laver logoet i 5x5 cm eller så det fylder et A3 ark er ligegyldig.
Hvis der er tekst skal den outlines/konverteres til kurver.
Logoet skal laves i cmyk-farver. Hvis det er noget der skal laves i specialfarver og bruges fx til tøjtryk eller lignende er det ofte en god ide at lave det i pantone farver. De vælges i window > swatsh library > colorbooks.
Du kan med fordel også dele elementer i logoet op på forskellige lag, så er det nemt at arbejde med/klikke til og fra efter behov.
Slutresultatet skal din kunde have minimum som .eps + .pdf i vektorfiler. Og som jpg og transparent png i billedfiler. Så har de noget de kan bruge til tryksager, samt noget de kan bruge på deres hjemmeside og i tekstbehandling.
Men spørg dem gerne om de har behov for specielle filformater og om du skal lave .png + .jpg i en bestemt str (BxH pixels). Og om de måske har behov for logo til deres mailsignatur eller lignende.
Håber det gav mening ellers skriv bare til mig - hjælper gerne 
:-) Dorthe