Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Vi ønsker at opkøbe en anden virksomhed - råd og vejledning søges

Side 1 ud af 2 (14 indlæg)
Tilmeldt 12. Aug 07
Indlæg ialt: 271
Skrevet kl. 20:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Vi skal snarest afgive bud på opkøb af en anden virksomhed. I den forbindelse skal vi finde frem til hvad vi er interesseret i at byde. For at finde ud af det, skal vi selvfølgelig have en større viden om den anden virksomhed - men hvilke?

Jeg kan oplyse at det er en webshop, så adgang til deres analytics og adwords er en selvfølge. Ligeledes er et opdateret regnskab et minimum, men er der nogle bestemte drifts og -regnskabsmæssige ting der er relevante og kan I sætte navn på disse? Andet?

Anden etape er at få det finansieret. Hvad skal banken se for at blive overbevist om at låne os pengene? og har I nogle råd til hvilken slags lån og finansiering vi bør gå efter?

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47156
Fra  John Hannover Skrevet kl. 20:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Helt kort vil alle aftaler med 3.part være vigtige. Det nytter jo ikke med et pænt regnskab hvis der er en forpligtelse til at betale en eller anden et eller andet for noget du ikke kender til

Alle skeletter skal desuden ud af skabet, og det kommer de ikke ved et regnskab faktisk, med mindre der er en revisor som tager ansvar for det

Endeligt skal du nok ha 3 års regnskaber for at kunne følge udviklingen, køber du noget på vej frem eller tilbage - det vil sælger nok også selv kræve. Du skal ikke betale for den stigning selskabet kan få ved at DU køber det, kun for det selskabet selv genererer og tag hensyn til at tiderne ikke lige automatisk giver stigninger

vh

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Fra København
Tilmeldt 10. Oct 09
Indlæg ialt: 433
Skrevet kl. 21:30
Hvor mange stjerner giver du? :
Det afhænger bla af om det er selve selskabet i køber eller kun aktiviteten i virksomheden.
Tilmeldt 12. Aug 07
Indlæg ialt: 271
Skrevet kl. 21:53
Hvor mange stjerner giver du? :

Af skattemæssige årsager ønsker de at sælge selve selskabet!

Fra København
Tilmeldt 10. Oct 09
Indlæg ialt: 433
Skrevet kl. 22:41
Hvor mange stjerner giver du? :
Okay, hvis vi ser isoleret på regnskabet så bør jeres fokus være:
1) historiske contra budgetterede indtægter og udgifter
2) indregning og værdiansættelse af aktiver og passiver

Et revideret regnskab er et bedre udgangspunkt, men ikke nødvendigvis nogen garanti for skjulte risici i tallene.

Herudover er der en mængde forhold i bør gennemgå, og bør i hente professionel hjælp til dette. Heruner til udarbejdelse af en detaljeret aftale om købet.
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 22:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej.

Jeg har været involveret i salg af en del webshops.

Selvfølgelig skal der tages udgangspunkt i noget historik, aftaler med 3 . part, fremtid mv.

Der findes et hav af modeller tli beregning af pris, som dog oftest ikke kan bruges for webshops.

Kig især på trafikken, udgifter til reklame, faste omkostningermv.(hvor kan der spares?hvad kan

gøres anderledes?).

Find en pris og drøft den evt. med jeres rådgiver.

Held og lykke med handelen.

 

Peter

Tilmeldt 12. Aug 07
Indlæg ialt: 271
Skrevet kl. 23:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Virksomheden har eksisteret i 2 år. Første år gav den underskud og andet år gik det i nul.

Vi køber primært virksomheden for domænet, den troværdighed der følger med domænet og de placeringer det allerede optager i søgemaskinerne. Der er sådan set intet andet ved virksomheden vi kan bruge til noget.

Derfor handler det vel primært om at sikre at der ikke er skeletter i skabet! Og som du nævner Peter, trafikken. Hvor meget af denne trafik skyldes annoncering og hvad er udgifterne hertil.

Så kort sagt, ønsker vi at købe virksomheden fordi vi tror at det vil kunne få vores egen virksomhed til virkelig at vokse.

Hvem vil I vurdere bør være med i vurderingen? -revisor, advokat... ?

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 23:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej.

Lige præcis, der er oftest ikke den regnskabsmæssige fortid, der tæller, domæne, synergieffekter mv.

har oftest betydelig mere vægt.

Jeg var fornylig involveret i en web-shop handel, hvor regnskabet også gav underskud, og køber bød en

pris, som var meget pæn.

Prisen var alene ud fra domæne, koncept samt synergieffekt med en eksisterende shop.

Så udbud og efterspørgsel spiller også oftest ind uanset regnskabsmæssig historik.

Sørg for at få lavet en klar aftale på skrift angående købet.

 

MvH

Peter 

Fra Herlufmagle
Tilmeldt 10. Nov 06
Indlæg ialt: 3019
Fra  CFO Solutions ApS Skrevet kl. 09:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Af skattemæssige årsager ønsker de at sælge selve selskabet!

I sådanne tilfælde skal I passe på med eventuelle gældsforpligtelser eller kautioner, som regnskabet ikke måtte indeholde information om.

I bør lave en aftale med de tidligere ejere, at alle gældsforpligtelser og kautioner, som selskabet har påtaget sig, men som ikke fremlægges under handlen, skal de tidligere ejere hæfte personligt for.

Tag en advokat på råd i denne forbindelse.

 

Fra København
Tilmeldt 10. Oct 09
Indlæg ialt: 433
Skrevet kl. 09:10
Hvor mange stjerner giver du? :
Når du som køber overtager et selskab, og ikke kun aktiviteterne, skal der altid være fokus på "skjulte" forpligtelser.

Den skattemæssige fordel har intet med det at gøre.
Side 1 ud af 2 (14 indlæg)