Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvem hvad hvor kan - laserskære træplader efter en 3D model fra CAD program

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Fra Søborg
Tilmeldt 25. Sep 09
Indlæg ialt: 34
Skrevet kl. 10:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg har en "ny ide" til hvor man kunne gøre processen i, at bygge Bowls til skateboarding nemmere og måske billigere pga. den noget hurtigere arbejdsgang ved bygnningen - arbejdet vil i starten dog så ligge i designfasen :-)

Men kan man laserskære træplader efter en 3D model fra CAD program (det tror jeg er standard).... Men kan et almindeligt 3D CAD opdele processen i plader (med en vis bøjelighed og størrelse)? Jeg tror processen bruges når man syr varmluftballoner i de mest fantastiske former - for at lave runde kurver kræver det mange små "stofplader/kiler" som syes sammen.

Programmet skal jo kunne udregner kilerne i forhold til fx. plader på 220x120 cm  - en 1/8 kugle ville fx. bestå af 5 trekantet kiler

Det er et kæmpe projekt, at beklæde en bowl indvendigt med plader UDEN gab i samlingerne, men hvis alle plader var præfabrikeret ville det jo være dejligt - herunder kan ses et eksempel :-)

 

På forhånd tak for input!

Fra København
Tilmeldt 25. May 11
Indlæg ialt: 188
Skrevet kl. 11:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Træfældning udføres på Sjælland - Ring og få et tilbud.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 12:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Kan sagtens tegnes i Autodesk Inventor og foldes ud til flade plader.

Send mig en e-mail eller ring mig op, hvis du har brug for hjælp eller mere info.

/Christian Schneider

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)