Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Har du ledig reklameplads?

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Fra Aalborg
Tilmeldt 12. Oct 10
Indlæg ialt: 230
Fra  iMania.dk Skrevet kl. 10:57
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej folkens,
Hvis nogen har lidt ledig reklameplads tilbyder iMania.dk i øjeblikket 10kr pr lead + 4% af omsætningen gennem Partner Ads.
Derudover vil jeg også sætte pris på lidt feadback på min affiliate kampagne - er der noget jeg gør helt skidt? Er der noget jeg kan gøre bedre?
Fra Dyssegård
Tilmeldt 13. Sep 07
Indlæg ialt: 631
Fra  onlineeffekt.dk Skrevet kl. 11:10
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra Aalborg
Tilmeldt 12. Oct 10
Indlæg ialt: 230
Fra  iMania.dk Skrevet kl. 16:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Ville også lige give folk mulighed for at reklamere for mit nyhedsbrev for sig.

Provision er nu 15%

Tilmelding til nyhedsbrev: 2kr

Fra Holstebro
Tilmeldt 26. Dec 09
Indlæg ialt: 230
Skrevet kl. 22:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis folk gerne vil reklamere på din side, så ved jeg rigtig mange forventer mindst 2 kr. pr klik og gerne mere. Lad os tage 2 kr. pr klik

Hvis dit produkt koster i snit 200kr. Så skal du finde ud af hvor høj din konvertering er. Lad os sige den er 5%. Så vil en ud af 20 i gennemsnit købe.

Det giver intjening pr besøg på 10kr Skal du give affilaites 2kr. Skal du give dem 20%.

Altså jeg sender 100 besøg afsted til dig, og laver salg for 1000kr. Der forventer jeg ca. 200kr. Dermed skal din provision være 20%, og partner ads tager vidst 20% så derfor skal den være 25%, så partner ads for de 5% og affilliate tjener 20%. Dette giver os 2 kr pr klik.

Hvis så dette er opfylt. Så skal du have lavet nogle bannere hvis du ikke alledere har, som giver en masse kliks. Gerne noget Call to action på, sådan som "køb nu" "klik her og køb".

Hvis dette er fornuftigt så bør du nemt kunne tiltrække nogle affiliates.

Håber dette kan bruges.



Fra Aalborg
Tilmeldt 12. Oct 10
Indlæg ialt: 230
Fra  iMania.dk Skrevet kl. 23:16
Hvor mange stjerner giver du? :
Tak for tippet - i øjeblikket er det lidt svært at bruge. Da jeg både sælger iPad reparationer til 1700 og skærmfilm til 29kr er avancen jo ikke lige stor procentvist.
Side 1 ud af 1 (5 indlæg)