Jeg har startet et blog her inde og formålet med dette indlæg er ikke og selv promovere mig selv eller noget i den stil. Formålet med alt dette, er at hvis du brænde inde med et spørgsmål eller to, som har noget med internettet og gøre. Det kan være alt mellem himmel og jord. Lige fra markedsføring og seo til komplekse og sværer ASP.NET/C# programmerings løsninger(Nok mere min boldt gade).
Her er linket til mit indlæg og håber på at se en masse spørgsmål, som jeg vil glæde mig til at besvarer. Dette er min første blog, så bær over med mig.
Der er somsagt ingen grund til at du læser om mig eller hvad jeg har skrevet, men gå direkte til formålet og kom med en masse spørgsmål :)
Jeg antager at han ønsker information om Dublicate Content. SEO er ikke platforms-specifikt, så det er underordnet hvilken type server han benytter, og hvilket sprog der udvikles i.
Cloudlinux er en cloud basere VPS løsning, dvs at de har sat en linux platform op i en VPS(virtual privat server) løsning.
Jeg kan se at mange cloudlinux løsninger kommer i centOS.
Har fundet en engelsk guide til netop dette: http://www.lamphowto.com/ - Her beskriver han hvordan han sætter en apache, php og mysql server op på centOS, hvilket er en linux platform, derfor vil det næsten være ens som på andre linux platforme(ubuntu, suse, redhat).