Jeg har et ApS, hvor vi nogle gange lejer en elbil, når vi skal rundt til møder, og ellers har vi ingen køretøjer i bilen. Dvs. vi er ikke vant til at bogføre nogle former for køretøjer eller kørsel.
Hvordan bogføres leje af elbil, og hvor meget kan trækkes fra i skat og moms?
Er du sikker på, at der er fradrag for moms i leje af personbiler, som er lejet i en kort periode? Normalt har jeg da lært, at man minimum skal leje sammenhængende i seks måneder for at opnå fradrag for moms af billeje.
Er du sikker på, at der er fradrag for moms i leje af personbiler, som er lejet i en kort periode? Normalt har jeg da lært, at man minimum skal leje sammenhængende i seks måneder for at opnå fradrag for moms af billeje
Du kom mig i forkøbet. Det er fuldstændigt korrekt - der er ikke fradrag for momsen af køb, leje og drift af personvogne - dog gives momsfradrag for lejen hvis lejeperioden er mere end 6 måneder og bilen anvendes mindst 10 pct. til momspligtige formål.
Derudover gives momsfradrag på passage af Øresundsbron (dette er ikke en stavefejl ).