Hej
-- Jesper Have |
jhave:men vi har snakket lidt om det ikke vil være en fordel at oprette det som SMBA da det vil bygge en rigtig god mur mellem vores privat økonomi og firmaets økonomi.
En fornftig tanke!
Hej
-- Jesper Have |
Mvh.
Jesper
En fornftig tanke! |
Men jeg syntes det er MEGET svært at finde konkret information om hvad et SMBA indeholder, hvad fordele og ulemper der er i forhold til andre typer. Men jeg har lidt på fornemmelse at det kan være en ret dyr løsning at bede en advokat/revisor om at hjælpe. Vi skal nok ha papirene forbi en advokat inden stiftelsen for at være sikker på at det er 100% i orden inden vi giver os i kast med det.
-- Jesper |
Mvh.
Jesper
Hvis I ikke har brug for at skyde kapital i virksomheden (eller låne millioner i banken), er et s.m.b.a umiddelbart en god idé, som vi selv har brugt. Man kan sagtens stifte et s.m.b.a. selv. Men jeg vil råde Jer til at søge rådgivning, så I får helt styr på formuleringerne omkring Jeres indbyrdes rettigheder og fopligtelser - både mens I driver selskab sammen - hvis een af Jer skulle træde ud - eller hvis selskabet skal opløses. |