Hej Amino :) Det jeg så har lovet at gøre er at stå for marketing og administration. Vi vil gerne spørge om nogle af jer herinde har prøvet det før, og evt. har nogle gode fifs. Vi er helt nye til det her så: |
Som marketing ansvarlig skal du ud og netværke 24/7, der er ingen vej udenom, du skal glemme alt om musik er kunst og se det som en vare der skal sælges.
Jeg arbejder selv en del med musik, events, sessions osv.. Og hvis i regner med at leve af det, så skal i godt nok være heldige.
Hvilken type musik spiller i og hvilket segment henvender i jer til?
Er Det Crazy Daisy eller KB18 stil?? Hvor gamle er i og har i overhovedet nogen kontakter til at starte med???
Held og lykke med det, i skal virkelig brænde for det for at få det til at lykkedes, musik branchen er bare ikke sjov når vi snakker om økonomisk gevinst (med mindre man er et egoistisk røvhul).