Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Spørgsmål om fødevarekontrol i cafe med lavt aktivitetsniveau

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 7. Jun 11
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 11:58
Hvor mange stjerner giver du? :

1) Kan man slippe på kontrol hvis man udelukkende forærer mad væk (og så tjener på andre aktiviteter)?

2) Hvis man sælger mad, har man så lov til at vaske op i hånden hvis man anvender kogende vand?

3) Hvor mange håndvaske skal man minimum have hvis der vaskes op i hånden og tilberedes både råt kød og grøntsager?

4) Har man lov til selv at købe varer i det lokale supermarked, eller skal man så kunne dokumentere en hel masse om at varerne er håndteret forsvarligt?

5) Er der nogen begrænsninger (fra FS eller virksomheder) på videresalg (herunder serveringsform) af produkter, f.eks. Carte D'Or is solgt i mindre portioner i skåle? Har man lov til at reklamere med mærket hvis kunden ikke har mulighed for personligt at bekræfte det?

På forhånd tak!

Fra Korsør
Tilmeldt 26. Feb 09
Indlæg ialt: 5072
Fra  Sliknet Thai-invest aps Skrevet kl. 12:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Du kan sagtens købe ind i det lokale supermarked - der er ikke krav om hvor du køber ind.

Mht. fødevarestyrelsens krav, er langt det letteste at ringe til din lokale afdeling og få svar der.

De vil bla. have en beskrivelse af dine aktiviteter samt lokaler.

Tilmeldt 2. Sep 10
Indlæg ialt: 539
Fra  Minutdesign Skrevet kl. 12:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Lokalerne skal godkendes af FS og her vil man naturligvis tage de fysiske forhold og arbejdagangen ind i betragtningerne.  Der vil altså være forskel på antallet af vaske i forhold til præfabrikation af fødevarer der emballeres, og så en løbende drift med samtidige aktiviteter.

Det er ligegyldigt hvor lidt der er at lave og hvad det koster - reglerne er de samme når det kommer til fødevarer.

Der betyder også at man skal føre egenkontrol, herunder opfylde betingelserne for transporten af fødevarerne fra supermarkedet til cafeén. Oplysningerne om oprindelsesland m.v vil fremgå af supermarkedets mærkning og kan indføres i egenkontrollen som var det købt hos en grossist.

Om opvasken skal foregå i en maskine eller hvordan ellers afhænger af pladsforholdene og lokalernes placering og personalets adgangsveje.

Hvis isen skal fortæres på stedet kan den serveres i anretningsskåle. Din egenkontrol vil kunne bekræfte at isen er fra Carte D´Or og du vil derfor (forudsat at du må forhandle varemærket) gerne reklamere med hvilken is det er. Hvis isen ompakkes til portionspakker skal den varedeklareres og så er det ikke længere kun reglerne for tilberedning der skal overholdes, men produktionsreglerne som omfatter vareprøvekontrol m.v for at sikre at portionerne er i overensstemmelse med deklarationerne.

MEN

Du kommer ikke udenom at FS skal godkende dine lokaler og vil føre tilsyn osv. - og derfor er det meget nemmere at få en helt konkret vurdering af forholdene i netop de lokaler som du skal benytte. Du kan derfor med fordel tage FS med som vejleder - for det bliver rigtigt, rigtigt dyrt at gøre det forkert.

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)