Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Lidt humor fra den norske version af Krak

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Fra Århus C
Tilmeldt 15. Feb 10
Indlæg ialt: 161
Skrevet kl. 22:36
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 4,5 stjerner givet af 2 person

Hehe,

prøv at gå ind på 1881.no som er den norske version af Krak. Søg efter deres konkurrent "1888". 

Det er da humor - men er det lovligt?

Tilmeldt 16. Apr 11
Indlæg ialt: 138
Skrevet kl. 22:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Haha... Det er sgu god humor :)

Fra København
Tilmeldt 9. Feb 10
Indlæg ialt: 1479
Skrevet kl. 22:47
Hvor mange stjerner giver du? :
Kan du sige mig hvad der er sjovt ved det, jeg surfer fra en Iphone, så det kan være at man ikke ser det samme resultat.

Jeg arbejder som reklameopfinder, og jeg kører med 12.000 kr/t. Skal du have et lift med?

Tilmeldt 26. Jun 10
Indlæg ialt: 1584
Skrevet kl. 23:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Michael Richard Warren Olsen aka Wonderboy:
Kan du sige mig hvad der er sjovt ved det, jeg surfer fra en Iphone, så det kan være at man ikke ser det samme resultat

Siden blinker rød baggrund og der kommer en slags advarelses boks hvor der står "Du har søgt på 1888, men du mente vel 1881?" og så to knapper

Fra København
Tilmeldt 9. Feb 10
Indlæg ialt: 1479
Skrevet kl. 08:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Okay, nu kom tændte jeg lige for min rigtige computer, og nu kan jeg godt se humoren i dit indlæg. På Iphone'en ser det resultatet nemlig således ud.

 

Og det kunne jeg som sagt ikke se noget specielt sjovt i. Værsågod AS - AS kunne tolkes som røvhul ( ass ) - men det er jo ikke noget jeg brækker mig af grin over. Jeg ved heller ikke hvad Spillum betyder på norsk, men jeg tænkte på om det var et slangudtryk for at spille pik.

Angående lovligheden i det, tror jeg ikke det er noget problem, det er jo ikke direkte svinsk lavet, og det kan ogå være de for en sikkerhedsskyld har fået en tilladelse af 1888.

Det der måske er mere underligt i sagen, er den at man ikke ( tilsynladende ) har anmeldt siden som et forsøg på  typosquatting. Hvis jeg lavede en sådan en telefonbog hjemmeside, og kaldte den for crak, så vil krak jo nok sørger for at få mig til at ændre navn. Det samme princip må vel også gælde for tal i såfald 1881 og 1888 er jo næsten identiske - men det kan være at der er andre typosquatting-regler på det område når vi snakker om tal.

Jeg arbejder som reklameopfinder, og jeg kører med 12.000 kr/t. Skal du have et lift med?

Fra København
Tilmeldt 10. Sep 08
Indlæg ialt: 73
Skrevet kl. 09:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Meget sjovt Wink

Simon

Skal du flytte? Finde det billigste flyttefirma lige her: www.flytbiligst.dk

Fra Aarhus
Tilmeldt 20. May 09
Indlæg ialt: 1367
Fra  Market Extensions Styrpaavarmen Skrevet kl. 12:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Michael Richard Warren Olsen aka Wonderboy:
Jeg ved heller ikke hvad Spillum betyder på norsk, men jeg tænkte på om det var et slangudtryk for at spille pik.

E-P-I-C!

Hos www.bedrenaetter.dk sælger jeg alt til soveværelset. Skal du have en ny seng? 

Tilmeldt 12. Oct 10
Indlæg ialt: 540
Skrevet kl. 12:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Iværksætter Madsen:

Det er da humor - men er det lovligt?

Hehe, selvfølgelig er det lovligt; du kan gøre (næsten) hvad du vil på din egen hjemmeside.

Vh. Peter

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)