Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Mail fra Google Adwords??? Fake eller reelt?

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Fra Frederikssund
Tilmeldt 30. Dec 08
Indlæg ialt: 88
Skrevet kl. 11:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer,

 

Jeg har for nyligt modtaget nedenstående mail, angiveligt fra Google Adwords. Vi har aldrig modtaget mails fra dem før (ud over introduktions mails ved opstart) og vi har heller aldrig hørt om andre som er blevet kontaktet på denne måde.

 

Er det fake eller reelt?

 

 

"

Hej,

 

Mit navn er Morten og jeg er en AdWords strategist Google. Efter at have gennemgået din AdWords konto 507-887-5029, vil jeg gerne tilbyde dig en gratis personlig konsultation.

 

Jeg kan se at du har modtaget 1,021 klikpris, med en gennemsnitlig klikrate på kr9.17 i marts. Jeg har nogle forslag til hvordan du kan optimere din konto’s potentiale og vil derfor gerne aftale et telefon møde på et tidspunkt indenfor den nærmeste fremtid, hvor vi sammen kan gennemgå din konto.

 

Under denne konsultation vil vi se på din konto og tale om de forslag og ideer jeg har, som kan gavne din kontos potentiale. F.eks. vil vi gå igennem forskellige tips til hvordan du kan opnå flere klik uden at hæve dit daglige budget. Vi vil ligeledes se på hvordan du kan spore og forbedre din ROI, og til sidst vil vi berøre områder omkring din konto hvor du føler at du har brug for lidt rådgivning. Under hele denne konsultation er det vigtigt at du har adgang til din AdWords konto.

 

Vend venligst tilbage hurtigst muligt, ved at besvare denne mail, hvor du angiver telefon nummer samt hvilke dage og tidspunkter, du ønsker at blive kontaktet. på. For at gøre det nemmere for dig, kan du følge dette link for at se mine ledige tider: https://sites.google.com/site/mortenpoulsenkalender/. Jeg ser frem til at arbejde med dig!

 

Med venlig hilsen,

 

Morten

 

Account Strategist

The Google AdWords Team

 

© 2011 Google Ireland Ltd, Gordon House, Barrow Street, Dublin 4, Ireland.

 

E-mail-indstillinger: Du har modtaget denne e-mail, fordi du har angivet, at du gerne vil modtage forslag til forbedring af din AdWords-kontos effektivitet. Hvis du ikke ønsker at modtage disse e-mail-meddelelser, kan du ændre dine indstillinger på siden Meddelelsesindstillinger i din konto (https://adwords.google.com/select/EditCommunicationsPreferences?hl=da – kræver, at du logger ind på AdWords). For at gøre det skal du vælge "Nej" i kolonnen "E-mail" ved siden af "Tilpasset hjælp og forslag vedrørende effektivitet"."

SikkertHjem.dk - Billigt. Simpelt. Sikkert.  »Komplet Alarmsystem kun 99,- /mdr.«  Besøg: www.SikkertHjem.dk 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 11:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Det er en af de første jeg har set der virker reel nok.

Er informationerne korrekte?

Hvilken mail er den sendt fra?

Hvis det hele stemmer overens tror jeg på den :) Google har et team siddende til denne opgave, men plejer dog at koncentrere sig om større kunder.


/ JK

Fra Århus
Tilmeldt 16. Dec 10
Indlæg ialt: 614
Fra  JatilROI Skrevet kl. 11:41
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Den er god nok!

Der hvor man skal være nervøs, er når henvendelsen drejer sig om, at få oplysninger ud af modtageren.

Så havde Morten fra Google nu spurgt om dine log-in oplysninger eller bedt dig om at opdatere dine faktureringsoplysninger via. et link i hans henvendelse, så skal alarmklokkerne ringe.

Denne henvendelse er helt reell, men skal du have max optimering af din AdWords konto så benyt et af de flere gode AdWords-bureauer, der findes her på Amino. Googles egne AdWords "specialister" når langt fra niveauet hos de gode AdWords bureau her i DK.

Med venlig hilsen

Johannes

 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 11:56
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

Den er formentlig god nok, og med din klikpris kunne der godt være noget at komme efter. Men at sætte Google selv til det, er vel lidt som at sætte ræven til at vogte høns :)

 

Tilmeldt 5. Jun 12
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 12:00
Hvor mange stjerner giver du? :
Tilmeldt 5. Jun 12
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 12:01
Hvor mange stjerner giver du? :

* Havde ikke lige lagt mærke til at han linkede til sin kalender hvori hans navn poulsen indgår. 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 12:11
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Lucky Charm:

Google AdWords-team er blevet meget udadvendt siden 2008, som de fleste af de resultater, som du henviser til er fra. Så længe Dennis ikke giver ham koden til noget som helst, burde der ikke være nogle problemer.

Morten kan selv logge ind og se det som han har brug for og efterfølgende rådgive baseret på den information.

Fra Svenstrup J.
Tilmeldt 3. Nov 07
Indlæg ialt: 547
Fra  shopnord.dk Skrevet kl. 15:34
Hvor mange stjerner giver du? :
Side 1 ud af 1 (8 indlæg)