Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Job: Adwords/SEM specialist

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 29. Nov 10
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 16:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej amino'er

Atcore søger pt. en hjælpende hånd til vores mange opgaver med optimering og administration af Google Adwords kampagner. Vi søger en med et godt kendskab til Google Adwords og som kan være rimeligt selvkørende fra start, men vi forventer ikke flere års fuldtids erfaring :-)

Måske sidder der nogen derude som har lavet lidt for nogle venner, egen webshop, affiliateside eller lignende, som kunne tænke sig at prøve lidt mere kræfter profesional Adwords administration. Er det dig, eller kender du en, så er du meget velkommen til at kontakt mig på: 31217944 eller mip (a) atcore.dk

På forhånd tak

Mikkel Ipsen

 

I kan læse det fulde jobopslag her:

Google Adwords specialist – deltid eller freelance

 

Har du erfaringer med Google Adwords, søgemaskiner og webanalyse-værktøjer som Google Analytics? Så er du måske vores nye Junior SEM specialist med ansvar for opsætning og optimering af søgeordskampagner i Google Adwords, Bing og Yahoo!

Dine opgaver

Du vil i samarbejde med vores erfarne search marketing-team og øvrige digitale specialister planlægge og udarbejde søgeordskampagner og sikre vores kunder størst mulige effekt af deres online investering.

Dine opgaver vil bestå i:

  • Udarbejdelse af søgeordsanalyse
  • Opsætning og strukturering af kampagner
  • Udarbejdelse af annoncetekster
  • Løbende optimering af kampagner
  • Rapportering og dialog med kunden

Hvem er du?

Du har et solidt kendskab og praktisk erfaring med opsætning og optimering af Google Adwords kampagner. Du kender til webanalyse-værktøjer (som f.eks. Google Analytics) og forstår at analysere og anvende data til praktiske handlingsorienteret tiltag.

Du interesserer dig generelt for, hvad der rører sig en den digitale verden, og kender til begreber som søgemaskineoptimering (SEO), mobile marketing, social media marketing, affiliate marketing, usability, konverteringsoptimering, dialogmarkedsføring mv.

Din uddannelsesbaggrund er mindre vigtig, men du kunne være i gang med en uddannelse indenfor IT, datalogi eller marketing.

Derudover er du analytisk stærk, arbejder struktureret, er positiv, åben, hjælpsom og fleksibel. Du arbejder selvstændigt, er grundig og elsker at lære nyt og holde dig opdateret.

Stillingen er i første omgang på deltids-basis og kan udfyldes af såvel studerende som freelancer.

Hvem er Atcore?

Hos Atcore er det vores fornemmeste opgave at øge effekten af vores kunders online investeringer. Vi hjælper med at tiltrække, tilfredsstille og beholde de rigtig kunder online. Vi er et lille team med mange års erfaring indenfor online marketing og forretningsoptimering. Vi har ungt og uformelt miljø, hvor der er rig mulighed for at forme din egen arbejdsdag og dit job.

 

Om stillingen

  • Arbejdstiden er deltid ca. 10-20 timer ugentlig
  • Løn efter nærmere aftale
  • Tiltrædelse snarest muligt

Hvis du har yderligere spørgsmål til jobbet, er du velkommen til at kontakte Mikkel Ipsen på 31217944 eller skrive til mip(a)actore.dk

Ansøg om jobbet

Ansøgninger til jobbet sendes på mail med ansøgning og relevante informationer til mip(a)actore.dk med ”Att.: SEM specialist” i emnefeltet.

Fra Brøndbt Strand
Tilmeldt 4. Jun 08
Indlæg ialt: 414
Fra  Kipimo Webjuice.dk Skrevet kl. 10:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Mikkel: Du må få Christian til at arbejde lidt hurtigere i stedet for at høre Liller ;-)

Hvis nogle søger fuldtidsjob i stedet, så søger jeg også en AdWords medarbejder til Just-Search: http://www.webanalytiker.dk/2011/02/03/kick-ass-adwords-ekspert-soeges/

 

Partner i digitalbureauet Ambition, samt ejer af webshoppen https://froesnapperen.dk/ 

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)