Nu er jeg ikke 100 % SEO ekspert mht. google optimering lige med dette spørgsmål. Dog har jeg ladet mig fortælle, at domænenavne med bindestret (lige som mit eget), er sværere at optimere til Google, end et navn uden bindestreg.
Ved ikke hvor du har hørt det henne? hvad var grunden til personen sagde det? men uanset hvad så passer det ikke.
jeg selv har bindestreger i domænet, og vil ikke mene at jeg har besvær med at optimerer hjemmesiden, jeg bruger i det hele taget ikke meget tid på optimering af min egen hjemmeside, da der er nok at lave for kunder.
der hvor det kan blive sværere er når man skal fortælle det til folk, der skal man altid sige KTJ bindestreg media .dk. og det er heller ikke altid folk kan huske det. så det er ikke så brugervenligt med bindestreger. Det er lidt ligesom ikke brugervenlige URL's som fx ?id=hejsa&test=test, det er også svært at huske, og næste lige så svært at fortælle videre til andre.
Der hvor det måske også er et lille problem er igen i forhold til brugerne, hvis de gerne vil linke og glemmer bindestregen, så taber du jo god naturlig linkbuilding. Og i den forbindelse og tidligere næsvnte forbindelse, er det selvfølgelig smart at købe domænet uden bindestreger også, da man så også fanger dem som skriver forkert og glemmer det.
Men i hvert fald passer det ikke at det er sværere at optimere domæner med bindestreger frem for uden bindestreger.
MVH Kim