Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Skal unge presses til, at tage en uddannelse?

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Fra København
Tilmeldt 28. Dec 09
Indlæg ialt: 1827
Fra  TDOmedia Skrevet kl. 13:43
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 2,3 stjerner givet af 3 person

Kære unge Amino'er

 

Jeg har lagt mærke til, at der kommer flere og flere unge mennesker ind på Amino. I kender sikkert det, at skulle tage stilling til uddannelse, karriere osv. Jeg vil tillade mig, at ligge en video op, hvor jeg interviewer nogle politikere, og unge selv da Regeringen vil presse unge i uddannelse. 

Lad mig høre hvad i unge selv synes? 

 

 

Se mere på: WorkTV

Fra Odense
Tilmeldt 10. Feb 10
Indlæg ialt: 709
Fra  . . Skrevet kl. 14:03
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,7 stjerner givet af 3 person

Hej Thomas

I mit uddannelsesforløb har jeg lært at man:
 - l[æ]gger en video ud
og at man
 - lancerer noget (medmindre du planlægger at danse det frem - så kan man måske godt tale om lancier og at lanciere noget).

Et tip: du kunne gøre dig overvejelser om hvordan man holder fast på de højtuddannede - vi har underskud på uddannelsesbalancen i den forstand at flere højtuddannede forlader Danmark end der kommer til. Vil løsningen være at sænke skatten på arbejde? Kan vi bevare velfærdssamfundet med den løsning? Ville det være bedre at indføre øget brugerbetaling? Er det en løsning at satse på 'import' af højtuddannede når vi som land er kendt for mindre åbenhed end så mange andre lande?

Fra københavn
Tilmeldt 20. Feb 07
Indlæg ialt: 561
Skrevet kl. 14:36
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 4,0 stjerner givet af 4 person

Ja, vi unge skal presses til at tage en uddannelse....

Tilmeldt 24. Jun 07
Indlæg ialt: 15009
Fra  Cosmos Co Customfit.eu Skrevet kl. 16:02
Hvor mange stjerner giver du? :

God ide at presse unge til noget, som er imod deres vilje... Det skal der helt sikkert nok komme noget godt ud af! (IRONI KAN FOREKOMME)

Thomas, hvordan kan du sige, at det er de unges holdning, når du har snakket med sølle 3? Er det ik at konkludere noget, på et alt for tyndt grundlag?

Og så vil Joakim lokke unge til at tage en uddannelse med penge. For penge er jo helt sikkert den største motivationsfaktor i verden! Vi vælger alle vores arbejde alene ud fra lønchecken, som der tikker ind hver mdr! (IRONI KAN IGEN FOREKOMME)

Naturprodukter fra Cosmos Co. Argan olie - Kaktus olie - Grønt ler mm.

https://shop.cosmos-co.eu/da/

Fra København
Tilmeldt 28. Dec 09
Indlæg ialt: 1827
Fra  TDOmedia Skrevet kl. 16:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Kritik modtager jeg gerne i PB. Det har intet med mit spørgsmål i tråden her, at gøre; nemlig hvad de unge selv synes. 

Tak til dem der har forstået det, og svaret udfra det. 

Fra Copenhagen
Tilmeldt 31. Oct 07
Indlæg ialt: 3545
Fra  Volt & Volume Skrevet kl. 16:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Nu er jeg jo en halvgammel sag, men jeg mener godt, at jeg kan komme med min personlige mening alligevel (har jo også været ung engang :-).

Nej, jeg mener bestemt ikke, at unge skal tvinges til en uddannelse. Vi er allesammen forskellige. Jeg har altid været meget kreativt anlagt og efter folkeskolen kedede jeg mig helt ubeskriveligt meget på skolebænken. Ikke desto mindre lod jeg mig "presse"/overtale til at påbegynde 2 forskellige uddannelser i årene efter gymnasiet. Først det, der dengang hed "en 1-årig HH" og sidenhen ejendomsmægler-uddannelsen. Jeg blev hele tiden ud, men gjorde det ikke godt nok til de afgørende eksaminer. Hvorfor? Fordi jeg på ingen måde havde hjertet med i det!

Jeg endte med at blive uddannet som konceptuel tekstforfatter på et reklamebureau. Så selvom jeg ikke har mere end en gymnasie-uddannelse, så gik det skam ganske godt i sidste ende! :-)

Dbh

Thomas

Tekstforfatter - Jeg har 16 års erfaring fra reklamebureauer og som selvstændig. Ring: 2252 3381.

Fra Nykøbing Sj
Tilmeldt 29. Sep 09
Indlæg ialt: 855
Fra  Jimmis garage Skrevet kl. 16:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg mener ikke man skal presse folk til noget og det er generelt alt her i livet.

Jeg syntes tilgengæld de folk der er rund omkring de unge, som ligger på vippen til ikke at tage en uddannelse skal blive bedre til at finde ud af hvad den unge brænder for og arbejde udfra dette. Vi ved alle at brænder man ikke for det man laver, ja så gør man det ikke 100%

Men som udgangspunkt mener jeg, at vi skal stræbe efter at alle får en form for uddannelse som man f.eks kan falde tilbage på, hvis man nu ikke kan få det til at fungere det man har gang i.

Jo mere uddannelse jo større viden og her er muligheden for succes større ;-)

Tilmeldt 9. Jan 11
Indlæg ialt: 32
Skrevet kl. 20:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Det er så pissesvært at vælge "hvad man skal være" - rent uddannelsesmæssigt. For man finder først ud af hvad det egentlig går ud på, når man først er gået igang - det er det der er problemet. Der bliver brugt enormt mange ressourcer i samfundet på at unge prøver at finde "den rigtige uddannelse". Der er mange unge som ikke har nogen specifik interesse - de flakker rundt. Valg af uddannelse er en jungle, medmindre man altid har drømt om at blive arkitekt eller sygeplejeske.

Hvis man går ind på uddannelsesguiden og ser på forskellige uddannelser, så virker det ikke altid troværdigt, det der bliver beskrevet. Det er uigennemskueligt. Så det ender med at man "Googler" uddannelsen, for at finde ud af hvad det i virkligheden går ud på. (tak, gud for internettet!)

Nu har jeg været igang med uddannelse i snart 4 år - først var jeg 1 år på et studie, som jeg droppede. De seneste 3 år har jeg været igang med HA-Almen.

Jeg har ikke et eller andet specielt, som jeg bare brænder for. Jeg hopper rundt fra interesse til interesse. Da jeg altid har fået middel til gode karakter i skolen, så er det, for sådan en som mig, nok en meget god ide at vælge en videregående uddannelse. Jeg tog simpelthen et valg - at sætte mig for at gennemføre noget - også selvom det er kedeligt at læse lektier.

Jeg tror ikke man får noget ud af, at tvinge nogen til noget - så sætter man automatisk bremserne i og bliver trodsig. Det er der ingen der vinder noget på! Ønsket om en uddannelse skal komme indefra!

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)