Du har ret med hensyn til din bogføring af køb og salg. Fortjenesten på 500 kr. skal du ikke bogføre. Den kommer frem i regnskabet som Resultat, hvor du kan følge med i løbet af året, om du har overskud eller underskud.
Ja det er lige netop de 500 kr jeg har problemer med få bogført. Først fik jeg af vide jeg skulle bogfører dem som en lønudgift for virksomheden men det kan jeg slet ikke få til og passe.
Jeg mener som du skriver at jeg skal bogfører det som en indtægt men jeg ved bare ikke hvilke konti og hvordan jeg skal gøre det.
Skal jeg så bare bogfører dem direkte på konto 58000 (som er banken) som debet??
Det er korrekt at bogføre på banken - hvis pengene er i banken.
Ligger de kontant i kassen er det på kassekontoen.
Har du brugt dem på iskager (et udtryk jeg anvender) skal de på Privat hævet.
--
Jeg har kontor i centrum af København og skal afholde et kursus helt for begynder i bogføring og regnskab, så hvs du (og andre) har lyst til at være med - så send en mail med teksten "kursus" i emnefeldtet til info@cykelbogholder.dk
Det kræver at du har en bærbar computer med eget økonomsystem på.