Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Gælder konkurrenceklausulen når samarbejdsaftalen aldrig er blevet brugt?

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 8. Aug 10
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 15:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg indgik en samarbejdsaftale med et stort konsulent hus om at servicere en specifik kunde. I aftalen var der en konkurrenceklausul som forhindre mig i at have kontakt med kunden i 1 år efter aftalen er udløbet.

Aftalen udløb for en måned siden og er ikke blevet fornyet da konsulent huset aldrig brugte aftalen. Jeg har altså ikke leveret en eneste time til dem.

Nu er mit spørgsmål så om konkurrenceklausuler er gældende da samarbejdsaftalen aldrig har fundet anvendelse?

Fra Århus
Tilmeldt 18. Feb 06
Indlæg ialt: 4322
Skrevet kl. 16:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis aftalen er underskrevet af parterne er den gældende.

Safeticket - Dit enkle og fleksible billetsystem.

Fra København
Tilmeldt 31. Jan 10
Indlæg ialt: 535
Fra  Edison Law Advokater Skrevet kl. 09:23
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Hej Lars

Det er ikke nødvendigvis givet, at du er bundet af klausulen selvom kontrakten er underskrevet. Det skriver du i øvrigt heller ikke om den er, men det går jeg ud fra.

Det kommer an på hvad der præcist står i kontrakten.

Det kan fx være, at en forudsætning for kontrakten har været, at der rent faktisk blev leveret timer og at det derfor ikke giver mening fra en juridisk synsvinkel at afskære dig fra en kunde, som du aldrig har arbejdet for gennem konsulenthuset.

Advokat & partner
Edison Law Advokater

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)