Hej Aminobrugere, Jeg har et spørgsmål til de skattesagkyndige her på sitet... Situationen er den, at jeg ønsker at lukke et APS. En revisor har luftet tanken om at lade selskabet tvangslikviderer for at jeg derved kan undgå at skulle betale flere tusinde kroner for at få lavet årsregnskabet. - Kan det betale sig alene af den grund eller er der andre ulemper/fordele ved dette? Dernæst er jeg ikke helt klar over hvilke ting og hvor meget af f.eks. indskud og underskud jeg er berettiget til at trække fra i skat. Jeg har selv indfriet både indskud og underskud i selskabet. Håber meget at høre fra jer, så jeg kan komme i gang igen med et nyt projekt! Tak, Bidstrup |
Hej Bidstrup,
Din revisor har ret i at du "bare" kan lade dit selskab tvangslukke ved ikke at indsende regnskb - jeg fik selv det samme råd for nogle år tilbage.
Jeg oplevede da imidlertid efterfølgende at skulle ned til den lokale SKAT myndighed og tale for min "syge moster" da jeg ville oprette en ny virksomhed år senere - de kunne nemlig se på deres skærme at jeg havde haft et ApS der var tvangslukket.
Der er helt sikkert andre der kan komme med yderligere kommentarer for og imod