Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

En udfordring til alle, der arbejder med online markedsføring

Side 3 ud af 3 (29 indlæg)
Fra Helsingør
Tilmeldt 3. Oct 06
Indlæg ialt: 84
Skrevet kl. 21:04
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 2 person

Hej Carina

 

Den er jeg med på. På www.Pribot.dk kan du få eksponeret alle dine produkter GRATIS.
Det eneste du skal gøre er at lave en prisfil, og det kan du sikkert få din webudbyder til at gøre for dig Gratis/billigt. Så kan du bare sende mig en check på alt det du får solgt via Pribot .-)

 

Mvh
Dan
www.Pribot.dk

Fra Østerbro
Tilmeldt 14. Aug 09
Indlæg ialt: 143
Skrevet kl. 21:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Mærkelig tråd..... er der overhovedet nogen af jer der læser hvad Carina skriver?

 

Carina, jeg er frisk på at give det et skud. 

 

Send mig en mail på ss@thebusiness.dk - og lad os få nogen varer over disken. 

 

 

 

Partner @ The Social Agency 

Tilmeldt 26. Oct 10
Indlæg ialt: 41
Skrevet kl. 21:25
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Det du snakker om er ikke "no cure no pay" det du snakker om er ren affiliate.

Du kan godt få denne type markedsføring, men du skal være klar over det kommer til at koste dig langt mere af overskudet end det ville med en normal marketing kampagne.

Når det så er sagt så vil jeg gerne understrege de ting som du klart har overset. Når du laver en adwords kampagne, eller en hvilken som helst anden online kampagne, så ligger alt ansvaret ikke på det firma eller den kampagne der sætter op.

Det er jo ligegyldigt hvor dygtige de er, og hvor gode leads de sender til din side hvis kunderne kigger på dit indhold og syntes det ligner noget L***

Det handler altså i lige så stor grad om at konverteringsoptimerer din side, som det handler om en god kampagne. Du har derfor et lige så stort ansvar som det firma der laver din online kampagne. De henter kunder til dig, og det er herefter dig som skal lave salget. Gør du det .......

Med den aftale som du snakker om fjerner du alt ansvar fra dig selv, og du pålægger det firma som laver din kampagne en opgave som de ikke har mulighed for at forbedre. Det er blandt andet også derfor det koster kassen at lave den slags aftaler, og de fleste vil kun gøre det hvis de kan se på din konvertering at din side er god nok.

Hvis du tidligere har haft meget dårlig salgtstal på adwords kan det tyde på fejlen ligger hos dig, og ikke hos firmaet eller kampagnen de har lavet.

Jeg ved det ved første øjekast kan virke som en god deal, men hvis jeg var dig ville jeg holde 100% fokus på at få en god konvertering, og herefter købe en normal adwords kampagne. Du vil få flere salg, og du vil få dem billigere.

 

 

 

Fra Helsingør
Tilmeldt 3. Oct 06
Indlæg ialt: 84
Skrevet kl. 21:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Problemet er at hvis du som marketing admin skal stå for betaling og administration af webshoppens annoncer, ja så kan webshoppen sådan set have din økonomi i deres hule hånd. For de regulerer jo priserne, og så kan det går helt galt.

 

-Dan
www.Pribot.dk

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 23:01
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Tak "The Business" - jeg var ved at tro, at det var mig, der var komplet håbløs til dansk, eftersom ufattelig få af de svar, der har været rent faktisk bare svarer på, om de er klar på udfordringen eller ej. Jeg har aldrig bedt om et diskussionsoplæg, men blot et enkelt ja eller nej...

Jeg har fået én anden seriøs henvendelse, som jeg samarbejder med lige nu, men jeg vil bestemt have dig i baghovedet, hvis det skulle blive nødvendigt.

Carina

Fra Skodsborg
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 12315
Fra  Amino ApS Hotel Klippen Skrevet kl. 17:37
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

Carina jeg er målløs.
Du stiller en udfordring og får som det første svar, en god og brugbar løsning.
Så får du nogle meget relevante og opklarende spørgsmål som du ikke svarer på.
Og så nogle gode råd til din webshop som gør dig irriteret.
Du har fået en stor hjælp ganske gratis og du burde takke alle der har deltaget i debatten mange gange, i stedet for at blive fornærmet.
Du er med din attitude med til at folk ikke gider at hjælpe hinanden.

Dbh Martin

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 17:46
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

Nu er det så min tur til at være målløs over, at en kommunikation mellem dig og mig på mail pludselig ender op i tråden, så jeg stopper bare her.

Tilmeldt 26. Jun 10
Indlæg ialt: 1584
Skrevet kl. 17:53
Hvor mange stjerner giver du? :

Carina Svendsen:

Nu er det så min tur til at være målløs over, at en kommunikation mellem dig og mig på mail pludselig ender op i tråden, så jeg stopper bare her.

Er det Martin's indlæg du mener? I så fald så bringer du det da selv mere op, udfra det Martin skrev, ville jeg ikke kunne gætte i havde en mail-samtale.

Iøvrigt, enig med Martin & Co.

Fra Skodsborg
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 12315
Fra  Amino ApS Hotel Klippen Skrevet kl. 17:53
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Carina Svendsen:

Nu er det så min tur til at være målløs over, at en kommunikation mellem dig og mig på mail pludselig ender op i tråden, så jeg stopper bare her.

Carina, jeg deltager i en offentlig debat og det kan du da næppe have noget imod.
Jeg refererer ikke en linje af det du har skrevet til mig privat.
Så lad os holde os til det du har startet her.

Dbh Martin

Side 3 ud af 3 (29 indlæg)