Hej Alle Jeg er en ambisiøs bygningskonstruktør der sammen med to andre af samme slags, har den store drøm om at starte en byggevirksomhed. Vi arbejder alle pt. i samme firma, og har alle en baggrund som håndværkere. Nu er så det store problem at vi ikke tør at kaste os 100 % ud i det, før vores samlevere er uddannet (ca 1 1/2 år) så vi har en ekstra indtægt ,i tilfælde af der ikke skulle være noget arbejde til os, som der ikke er for meget af lige nu. Vi har dog snakket om at starte, hvis vi får et okay projekt at starte op på. Nu er det store spørgsmål så. Hvordan får man et projekt nemmest på hånden uden at være startet op endnu? Kan man reklamere uden at have et firma? og vil det evt være unfair over for min nuværende mester? Har nogen et godt tip, eller evt. været ude for det samme ? Håber i kan hjælpe De venligste hilsner Den fortvivlede bygningskonstruktør |
Hej
Der er ikke noget krav om at man skal have et firma, for at tilbyde sine ydelser. Hvis man forventer en omsætning på mere end 50.000 kr. er der en registrerings- /momspligt - men det er noget helt andet. Den registrering kan man foretage efter man har fået den første kunde i hus.
Din/jeres Mester bliver til gengæld nok ikke glad for at vide at i er på vej væk fra ham, og tanken om at i måske tager nogle af de kunder han kunne have fået, mens i hygger jer med hans lønudbetaling som rygstød for jeres konkurrerende forretning, - er måske ikke helt så tillokkende for ham som det er for jer.
Spørgsmålet er jo i virkeligheden om i er klar til det store spring? Det tyder det ikke på, og medmindre i er henholdvis 97 og 99 år gamle, - så er 1½ år vel ikke så længe at vente.
Spørgsmålet er bare hvad i venter på?
Økonomisk sikkerhed og selvstændig erhvervsdrivende bør ikke bruges i samme sætning. Derudover er der ikke noget som penge der kan skille venner/kollegaer ad.
Du skal være meget mere sikker i din sag end du her giver udtryk for, inden du/i går videre med jeres planer.
Michael