Jeg er lidt grøn i det her adwords, og ville lige høre jeres mening og at få sine annoncer vist i Displaynetværket eller kun ved googlesøgning.
Jeg driver en internetforretning som sælger oliemalerier til lave priser, og har haft lidt svært ved at finde ud af om det er en god ide at blive vist på andres hjemmesider, da jeg er lidt bange for at folk har større tendens til at klikke "ligegyldigt" på de links end de har hvis de selv har lavet en specifik google søgning, og resultaterne komme op der.
Din tankegang er rigtig Michael. Personer der af egen drift søger på "oliemalerier", er tættere på en købsbeslutning, end hvis de får vist din annonce på en hjemmeside, som de besøger af andre årsager.
Hvis din annonce bliver vist på en hjemmeside, der specifikt handler om malerier er situationen dog lidt bedre, men om der findes sådanne sider, der viser dine annoncer er måske tvivlsomt?
Klikpriser på AdWords annoncer på Google er typsk en del højere den den pris du skal betale på displaynetværket. Så du kan få billigere klik her, men værdien af klikkene er altså heller ikke så høj.
Du kan få lidt branding effekt via Displaynetværket. Men jeg vil nok anbefale dig udelukkende at køre AdWords på Google (og evt. søgepartnere) og så kigge på Facebook annoncering i stedet for Displaynetværket. FB er let sætte op og du har mulighed for at målrette dine annoncer temmelig præcist.
I første omgang bør du fokusere på søgninger, da de besøgendes intentioner er langt klarere, og du dermed tiltrækker langt mere kvalificerede besøgende. Det kan være rigtig svært at få en god forretning ud af Displaynetværket, fordi de besøgende ofte vil være langt mindre motiverede.
Når du så vil teste Displaynetværket, så sørg altid for at gøre det i en separat kampagne, så du kan tilpasse budpriser & annoncer til display, hvor du typisk vil byde langt lavere pr. klik end på søgning, og hvor dine annoncer også skal være lidt anderledes. På Displaynetværket skal du hive folk væk fra, hvad de ellers sad med, og derfor vil der oftest være behov for nogle andre tekster end på søgninger, hvor du gennem søgeteksten får foræret præcis information om, hvad folk er ude efter.