april 2011 - Indlæg
It-sikkerhedsvirksomheden F-Secure vurderer, at antallet af spam-lignende hjemmesider er steget fra 44 millioner til 120 millioner siden 2009.
Holbæk-firma med 30 ansatte henter ny-pensioneret Nationalbank-boss i ledelsen.
Hypen omkring de små programmer til smarte telefoner er en boble, lyder det fra marketings-direktør
Glemte at fortælle 20.000 kunder, at abonnementet ikke var regnet med i prisen.
Den danske online take-away portal Just Eat tager nu hul på de 256 mio. kroner som virksomheden for nyligt erhvervede hos investorerne Greylock Partners og Redpoint Ventures.
Her er de friske danske it-selskaber, der vækker opsigt ude i verden.
Danske netmedier ruster sig til de kommende cookie-regler med branchesite, hvor danske netsurfere blokere for cookies.
Producenter af computerspil i Norden mister støtte. Fra at have fået over 11 millioner kroner om året bliver beløbet nu næsten halveret.
Millionerne strømmer ind til ejerne af Dating.dk, hvor ejerne nu hæver udbytte i stride strømme efter endnu et gigantisk overskud.
Om fire år koster en iPad eller Galaxy Tab halvdelen af, hvad den gør i dag.
Nu skal det være lige så enkelt og gennemskueligt at skifte elselskab, som mobilkunderne i årevis har været vant til. Men det koster kassen: En regning på 6,3 milliarder kroner er på vej til energiselskaberne.
Eniro har udvidet sit sortiment med en søgetjeneste henvendt mellemstore danske virksomheder.
Flere indlæg
« Forrige side -
Næste side »