oktober 2010 - Indlæg
Skype til Windows får nye funktioner.
Paypal investerer ifølge it-mediet Techchrunch et kæmpe millionbeløb i iværksættervirksomheden Tradeshift, der er en platform til understøttelse af virksomheders elektroniske samhandel.
TDC's ejere overvejer at sælge hele deres aktiepost i det danske teleselskab. Det fremgår af en meddelelse fra TDC.
Fremstormende it-firma har udviklet omfattende webshop, der nu servicerer 17 forskellige brands.
Oversættelsesfirmaet Inter-set er gået konkurs, og godt 20 mister jobbet. Stor konkurrent overtager resterne.
På ny dansk nettjeneste kan hjemmesideejere bestille brugertest og få dem udført af eksperter eller helt almindelige brugere.
Udlandet har for længst har taget intelligente stregkoder til sig, mens Danmark er bagefter, når det kommer til at bruge RFID-tags til at holde styr på lageret.
Efter at have solgt den i ti år vil Composite forære sin software bort. Målet er at få en mindre del af en større kage.
De nordiske forbrugerombudsmænd vil se nærmere på markedsføring via sociale medier med henblik på at udforme et fælles nordisk standpunkt.
Inden for de næste tre år vil mange danske virksomheder skille sig med med fastnettelefoner og udelukkende bruge mobiltelefoner, lyder det i ny undersøgelse.
Det nordjyske IKT-netværk Brains to Business har kåret deres bud på regionens mest innovative virksomhed. John Cleese overrakte prisen.
Nu starter generationskampen på arbejdspladsen mellem de digitale indfødte og alle dem, som stadig mener at Facebook hører privatlivet til.
Flere indlæg
« Forrige side -
Næste side »