Erhvervsbladet news04

april 2009 - Indlæg

Løftet pegefinger til internetfirma
Fortrydelsesret ved internetsalg gælder også nedsatte varer, indskærper Forbrugerombudsmanden.
Computerspils-komet kæmper for livet
Den videre eksistens for computerspilfirmaet Deadline Games hænger i en tynd tråd.
Politi advarer mod databedrageri
Flere politikredse efterforsker for tiden en række sager om databedrageri, hvor yngre østeuropæere med bopæl i Danmark udnyttes til ”mulddyrs” arbejde.
Dankortet fylder rundt på nettet
Den 9. april er det 10 år siden, at den første handel på nettet blev betalt med Dankortet.
Danske virksomheder er mere mobile
Virksomhedernes brug af mobil netadgang er steget markant siden 2007, viser nye tal fra Danmarks Statistik.
Norden fører an i e-handlen
De nordiske lande minus Island er fremme i skoene, når det kommer til handel på internettet.
Brugte gadgets hitter under krisen
Handlen med brugte gadgets er steget med mere end 50 procent det seneste år, viser tal fra dba.dk
Softwarehus neddrosler i Danmark
Det nordjyske softwarehus Wirtek er efter endnu et stort underskud på vej til at neddrosle sine danske aktiviteter.
Sådan får du succes med e-mail markedsføring
Slå igennem i modtagerens indbakke, når du satser på markedsføring gennem e-mail. Her kan du læse et par gode råd.
E-boks er Danmarks bedste til e-handel
E-boks blev kåret til Danmarks bedste e-handelsvirksomhed, da E-HANDELSPRISEN ’09 blev uddelt torsdag på Børsen i København.
Kend dine Twitter-typer
Kendte, politikere og virksomheder gør det. I USA har Twitter massivt fat i internetbrugerne. Bølgen ruller også mod danskerne. Læs om fire typiske Twitter-typer.
Sådan bruger du Twitter professionelt
Twitter-bølgen er ruller ind over de danske internetbrugere. Mikrobloggingværktøjet er især nyttigt som professionelt kommunikationsværktøj for virksomheder.
Flere indlæg « Forrige side - Næste side »