Jeg bruger bla. phpBB forum på mit spillemaskine forum og gør det selv forum. Det kan du via et Recent topic plugin. På spille-maskiner.dk har jeg dog valgt at smide det i bunden, frem for i toppen som på GDSforum.
|
helpme:Jeg ved ikke om det er en god ide at´holde sig til et emne/område eller er det ok have flere emner..hvad synes i ?
Hej
Jeg lavede engang noget research omkring debatfora. Projektet blev aldrig til noget, så min research blev aldrig mere end relativt overfladisk. Men på trods af dette var der alligevel nogle ting, der stod ret klare.
For det første lader der til at være en direkte korrelation mellem emneafgrænsningen på forumet og seriøsiteten af brugerne. Dvs. jo mindre specialiseret forumet er, jo mindre seriøst/brugbart er forumet.
Tag sådan noget som Ofir som eksempel. Der er der stort set ingen emneafgrænsning - det eneste "afgrænsning" er indeling i brede emneområder som så indeholder alle emner. Konsekvensen er at Ofir står tilbage med et utroligt useriøst forum - det er de samme mennesker der udtaler sig om strikkeopskrifter som det er, der udtaler sig om kvantemekanik. Det er vel ikke nødvendigt, at påpege der er langt mellem guldkornene?
Men tager man derimod sådan noget som Lystfisker Forum er det en helt anden snak. Her har man et relativt begrænset emneområde (Lystfiskeri) og brugerne interesserer sig alle for emnet. Bølgerne kan naturligvis gå højt og til tider ryger seriøsiteten. Men i det store hele er det et ret seriøst forum - har du et spørgsmål om lystfiskeri kan du få det besvaret derinde.
Pointen er at hvis du vil have et seriøst forum, så skal du have et niché-forum. Der er naturligvis undtagelser og en seriøs/konsekvent moderering af forumet kan også hjælpe. Men tommelfingerreglen lader til at være: Jo bredere emneområde, jo mindre seriøsitet.