Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

hvor låner jeg en sjat penge?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 7. Nov 06
Indlæg ialt: 9
Skrevet kl. 23:20
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej

 

Hvor kan jeg låne 200.000,- til afståelsen til en butik?

Jeg syntes ikke det er særlig mange penge, men min bank vil slet ikke røre ved det

da det er en butik.

 

Hilsen Emma

Fra Aars
Tilmeldt 15. Apr 06
Indlæg ialt: 602
Skrevet kl. 23:22
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Emma,

Hvorfor vil din bank ikke røre ved det? Har du forevist dem forretningsplan og budgetter for den kommende forretning?

Er det en kørende forretning, du overtager? I så fald må der jo også forefindes budgetter for den?
Fra Klostertorvet 6, 2. tv 8000 Århus C
Tilmeldt 31. May 06
Indlæg ialt: 1541
Skrevet kl. 23:28
Hvor mange stjerner giver du? :
Hejsa

Har du prøvet at kontakte andre banker? Ellers vil jeg da tro det er
vejen frem, der er sikkert en eller anden der gerne vil sælge et lån
til dig.

Peder


Fra Århus
Tilmeldt 23. Feb 06
Indlæg ialt: 1928
Fra  Userturn Skrevet kl. 07:59
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Emma.

Har du en god forretningsplan, og et godt koncept til en butik - som du næsten med sikkerhed ved kan løbe rundt, så burde banken da ville låne dig penge. De er jo oftest meget interesseret i at låne penge til vækst-iværksættere, da det i sidste ende kun er godt for dem selv, hvis butikken kører godt.

Er banken slet ikke til at arbejde med - så tag da en uforpligtende snak med en anden bank, eller find en anden som vil låne dig penge/investere i din butik.

// Jesper Skov

 

Tilmeldt 23. Aug 06
Indlæg ialt: 360
Skrevet kl. 09:49
Hvor mange stjerner giver du? :
hej

snak med flere banker, og når/hvis en af dem siger ja, så brug det i forhandlingerne med de andre banker og gå og hvis du er meget glad for din nuværende bank vil de ofte også være mere villige når du har tilbud fra en anden bank.

ellers kan jeg kun foreslå at du bruger lidt tid på at lave en detaljeret og realistisk forretningsplan, husk budgetter over salg, udgifter osv.

 

derudover hjælper det naturligvis hvis du (ell. andre, mand, forældre etc.) kan kautionere for enten hele eller dele af lånet. altså stille sikkerhed i hus/bil andet..

Tilmeldt 7. Nov 06
Indlæg ialt: 9
Skrevet kl. 10:15
Hvor mange stjerner giver du? :
Tak til alle

 

Jeg havde faktisk lavet det hele, forretningsplan og budget osv. (havde en arrogant skid af en erhvervsrådgiver)

Sagen er den at min kæreste allerede har en butik som kører fint, som jeg har været med til at starte op, men da

vi har valgt at betale en masse maskiner ud så har vi ingen kontanter stående, men det gælder sørme ikke.

Vi har næsten lige skiftet bank (sikkert også et problem)
Jeg arbejder stadig på det.

 

 

Fra Helsingborg
Tilmeldt 26. Feb 06
Indlæg ialt: 2880
Skrevet kl. 13:46
Hvor mange stjerner giver du? :
Som der er blevet skrevet, gå ned i alle den banker du har overskud til og fremlæg dem sagen. På et tidspunkt er der en der siger ja til at sælge dig varen :)

Følg mig på youtube under navnet Dimi Hardorff

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)