Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvem er bedst til hosting af magento shop ?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Aulum
Tilmeldt 12. May 09
Indlæg ialt: 52
Skrevet kl. 08:39
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle Aminoer Big Smile

Jeg har siddet og læstt i nogle gamle tråde om hosting af mangento.

I starten af 2009 lød budet på bedste hosting: Powerhosting eller Procontractor, er der stadig tilfældet, eller er der andre der er relevante ?

Firmaet som laver det nye Legebakken.dk har anbefalet CMS house vejle, er der nogle herinde der kender til dem ?

God dag til Alle Yes

Kenneth Aaen

Ejer af Legebakken

Legebakken.dk      Kvalitet det betaler sig. 

Fra Kgs Lyngby
Tilmeldt 7. Apr 09
Indlæg ialt: 2798
Fra  Infospray Media Skrevet kl. 11:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Det kommer meget an på ambitionsniveauet.

Procontractors har nok de hurtigste Magento webhoteller, men det skyldes også at de ikke putter mange brugere på hver server. Prisen er tilgengæld også noget højere end Powerhosting.

Hvis man omvendt ser på Powerhosting så er prisen noget lavere, plus de har en del erfaring i hostingen (hoster 100+ Magento shops). 

Samtidig har de også en god support man faktisk kan ringe til. Vi har valgt at lægge de shops vi udvikler for vores kunder hos Powerhosting (MagentoHotel.dk) og har kun godt at sige om dem.

Fra Aulum
Tilmeldt 12. May 09
Indlæg ialt: 52
Skrevet kl. 22:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak Rasmus

For dit svar, det er rart med lidt udefrakommende erfaring. Der er jo nok på markedet der "kan det hele"

 

 

Legebakken.dk      Kvalitet det betaler sig. 

Fra Esbjerg
Tilmeldt 23. Sep 05
Indlæg ialt: 4105
Skrevet kl. 08:00
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kenneth

Jeg vil varmt anbefale dig at bruge www.magentohotel.dk som også er powerhosting som Rasmus nævner.

Jeg kommer i dag online med min egenshop og skal blankt indrømme at jeg har udnyttet dem til fulde!, ud over at være gode til hosting, er de nemlig også pisse gode til magento. 

Så sent som i går spurgte jeg efter GLS plugin og 4 minutter efter havde jeg svar. Sådan har det været de sidste 3 måneder, også i weekenden.

Fra Fredericia
Tilmeldt 9. May 07
Indlæg ialt: 209
Skrevet kl. 08:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg vil anbefale Magentohotel.dk, har 2 shops kørende her. 

Fra Fredericia
Tilmeldt 9. May 07
Indlæg ialt: 209
Skrevet kl. 08:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg kiggede også lidt på procontracters, deres shops kører rigtig hurtigt, men ved ikke helt om det bare er fordi de ingen kunder har i biksen. Jeg fravalgte dem dels fordi de ikke havde så mange referencer, jeg kunne ikke finde nogle priser - og da jeg checkede 2 af deres referencer, så det ud til de lå på servere i tyskland. 

Men det kan sagens tænkes at jeg kunne finde på at bruge dem når jeg åbner en shop til det tyske marked.

 

Fra Aulum
Tilmeldt 12. May 09
Indlæg ialt: 52
Skrevet kl. 11:49
Hvor mange stjerner giver du? :

diness:
Jeg fravalgte dem dels fordi de ikke havde så mange referencer, jeg kunne ikke finde nogle priser -

Først Tak for Jeres tilbagemeldinger Yes

Lige det der med priser er også en af de ting, der har gjort at jeg har valgt powerhosting.

Så må vi jo se om de lever op til deres ry.

Ha en god dag og weekend

Legebakken.dk      Kvalitet det betaler sig. 

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)