Jeg er ved at lave en samarbejdsaftale med en Hollandsk virksomhed, hvor jeg skal starte min egen virksomhed op i Danmark.
Vi laver en contractor agreement, hvor jeg får XX Euro fast hver måned, for min service ydelse. Dette XX Euro beløb, skal der vel ikke moms på, da det er en "serviceydelse" og det er salg til en EU virksomhed?
Min udgifter såsom rejser, hotel og repræsentation skal viderefaktureres til den Hollandske virksomhed.
Jeg håber, at der er nogen som kan hjælpe mig - jeg skal ikke tjene på de udgifter, som jeg skal viderefakturere til virksomheden. Go lørdag til jer... |
Hej
Nej EU handel er ikke momsbelagt, dog under forudsætning, at du har modtagerens CVR-nr. eller det tilsvarende fra pågældende EU-land.
Hilsen