Min kone hjalp mig en smule tilbage i 2008 ved siden af sit eget fuldtidsarbejde. Nu er vi pludselig blevet i tvivl, om hun er dagpengeberettiget, hvis hun mister sit arbejde. Hun har været fuldtidsmedlem af a-kassen hele tiden. Min virksomhed er et enkeltmandsfirma.
På forhånd tak for hjælpen med dette lille spørgsmål.
Jeg har fået et fradrag i virksomheden fór hendes indsats på ca. kr. 30.000,- og tilsvarende er der opgjort et eller andet sted på hendes selvangivelse kr. 30.000,- som hun er blevet beskattet af.
Var det svar på spørgsmålet? Da det er en enkeltmandsfirma, er der jo ikke udloddet over skud eller noget. Vi har bare sammen brugt af fortjenesten/omsætningen til privatforbrug.
Jeg vil heller ikke tro at det er noget problem nu, blot hun ikke har nogle arbejdsopgaver i dit firma mere. Så kan fagforeningen bliver meget trekantet.
Ellers vil jeg lave en konkret forespørgsel hos fagforeningen.
Hvis din kone har arbejdet fuld tid (uden for din virksomhed) i 2009, skulle der ikke være nogen problemer. Hun kan både opfylde og dokumentere beskæftigelseskravet. Hvad hun så for lang tid siden har haft af små bijobs, har egentlig ikke så meget med sagen at gøre. Så jeg tror ikke, I skal være bekymrede.
Tak for svarene begge to. Det var også min fornemmelse, men man kan jo aldrig vide. Der er så mange underlige regler for selvstændige, at man skulle tro, vi var et folkefærd for os selv.