Hej jeg sender lige et link omkring frankaturer: http://www.firstmarine.dk/?p=1&download=115 Download den og der står helt klar hvor ansvaret skilles og samtidig har Schenker fuldstædig ret i det de gør - de arbejder efter NSAB 2000 samt CMR reglerne og det er dem som man altid handler efter når man laver international transport og faktisk også ved postforsendelser efterhånden. Desuden er der en grund til at man bør tegne ekstra vareforsikring når man har varer som koster over 8,33 SDR pr. kg. - for ellers står den som bestiler og betaler for fragten med en unødvendig risiko.. Det koster minimalt at tegne vareforsikring. så godt råd - brug pengene på det og minimer en risiko.. Men i dette tilfælde bære sælger risikoen.. og derved må han også erstatte for varen. og hvis han ikke gør det må jeg sige at han ikke er sin opgave voksen som sælger... Men igen et god råd få skrevet sådan noget ind i en handelskontrakt. - SÅ er man over sådan nogle problemer som du uheldigvis er løbet ind i.. Men omkring Schenkers handlemåde - det er dybt professionel det de gør, da de holder snot for sig og så videre... - man kan ikke blande transportopgaver sammen - kun i det tilfælde at de gør inkasso mod dine varer, hvis du ikke betaler dine regninger, igen i flg. NSAB. Det er bare et godt råd. |
Ravn:Fashion-Seller:Det er stortset altid billigere for danske firmaer, at lade deres udenlandske leverandører fixe fragten, da danske fragtfirmaer er meget dyre i forhold til. Så det afhænger jo af hvordan sådan en aftale skrues sammen...Det er nu langt fra altid korrekt det du skriver. Denne tråd viser jo hvor vanskeligt det kan være at have med udenlanske firmaer at gøre, det er jo lagt lettere at klage over eller føre sag mod en danske speditør.
Tjoo men når der ik er tegnet forsikring, så er der jo ik så meget at klage over. Prøv at sende et maxibrev med 6000 kr i og det bliver væk. Om du så råber og skriger, så dækker PostDanmark det ik. Havde du sendt som pakke eller værdibrev, så havde du fået dine penge.
Så at stille det så simpelt op, er måske ik helt fair. Der er lavet mange fejl og misforståelser i trådstarters forsendelse, og så bliver det sku svært, uanset om firmaet ligger i DK, DE, UK, USA eller what ever!