Hvis man skal klippe folk som Jack Sparrow, så kan man kontakte mig og få råd og købe de nødvendige produkter... 

Jeg tror den bedste gimmick er mangelen på samme. Personligt oplever jeg at frisører har for travlt, er sjuskede og ligeglade med deres kunder. Der er 4-6 frisører i selv de mindste bondebyer, og at de kan køre rundt, kan kun være fordi de har alt for høje priser i forvejen: Man føler sig nærmest snydt og bedraget bare ved synet af den ene frisør efter den anden efter den anden efter den anden i Sdr. Haglebymagle 'hovedgade'.
Det burde være nemt at satse på god tid, kvalitet og saglighed, gode kopper kaffe, meningsfyldte samtaler. Måske endda have en notesbog til hver kunde, tage billeder af kundens resultater - altså lave 'checkpoints' - eller vise ansigtsformer fra magasiner og bøger som ligner kunden og som kan foreslå et sagligt forslag til frisure.. Man kunne sågar have de nye trends at sammenligne med, i forhold til de ældre, og de tidsløse: Skulle frisøren ikke forestille at være den proff. specialist? Skal man virkelig selv sidde og gruble over hvad der vil klædde een? Man er ikke kommet for at spille lotto med ens udseende..
Da jeg sidst blev klippet og havde hele tre frisører til at samarbejde om mit hår i et par timer, følte jeg mig herligt tilfredstillet. Jeg er sikker på at det er nogenlunde samme følelse kvinder oplever, når de tager i spa-bad og får massage. Man bliver forkælet. Man bliver talt fortroligt og venligt med, og man føler sig puslet om. Man ved man er i gode hænder. Man er forstået. Frisørerne har tunet sig ind på een og ens personlighed, og gør nu alt det de kan for at forskønne een. Det tror jeg er vigtigt, og sikrer at specielt de mandlige kunder kommer tilbage: Ingen mand har lyst til at have for mange fremmede og ukendte ansigter til at rode med ens ansigt og hår med skarpe objekter, imens man sidder forsvarsløst med et lagen over sig: I den hjælpeløse situation skal frisøren være en sød mor der vil een det bedste.
Jeg tror det samme gælder for frisørfaget og mange andre fag: Den faglige stolthed er nøglen til succes. Man skal gidde det man laver. Man skal brænde for det. Man skal drømme om det om natten. Gør man det, kan man ikke lade være med at udstråle autoritet. Og den autoritet giver kunden en sikkerhedsfornemmelse i maven som intet gimmick kan måle sig med.
Hvis der skal være en gimmick, så sæt en af de der candy-cane rulle-tingester op udenfor butikken i colgate farver.