Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Advarsel!

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Fra Svendborg
Tilmeldt 2. Nov 05
Indlæg ialt: 153
Skrevet kl. 21:17
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Amino''er!

 

Har lige fået en advarsel over sms, og nu da jeg alligevel er på Amino, vil jeg da også lige advare jer!

 

"Undlad at svare på sms''er sendt fra 20304560 og 51887422, det kan koste dig 2500 kr. Det er lige sagt i P3. Send videre"

 

Sådan lød beskeden ;)

Fra Hørsholm
Tilmeldt 19. Oct 05
Indlæg ialt: 451
Fra  NoTanShop.com Skrevet kl. 21:24
Hvor mange stjerner giver du? :
Har du prøvet at slå nummeret op?
Det giver en Christian Kofoed Enevoldsen fra Hellerup.
Jeg tror ikke der sker noget ved at sende en sms videre, skulle du modtage en.

Typisk idioti sms.

Det er jo nogenlunde det samme som da der i sin tid gik beskeder rundt med "Block #15952262 from your ICQ. He''s spreading virus!!!!!" på ICQ og nu foregår på MSN istedet.
Sjældent har det noget reelt på sig, men folk sender den alligevel videre uden at tænke sig om eller lige tjekker nummeret først. Skræmmende.
Fra Svendborg
Tilmeldt 2. Nov 05
Indlæg ialt: 153
Skrevet kl. 21:26
Hvor mange stjerner giver du? :
Det kan jeg vidst kun skrive under på, skrev det uden at tænke ret meget over det.

 

Men jeg har også været oppe siden kl. 4, måske skulle jeg bare gå i seng ;)

Fra Vallensbæk Strand
Tilmeldt 13. May 05
Indlæg ialt: 3475
Skrevet kl. 22:14
Hvor mange stjerner giver du? :
Haha - ja den fik jeg også, og fik samtidig et godt grin. Utroligt nogle stadig hopper på dem... De er næsten lige så slemme som kædebreve der siger at man får et dårligt liv eller man mister sin livskærlighed hvis man ikke sender dem til 10 andre.
 



For det første, hvis det virkelig var sandt, så skulle jeg være bange hver eneste gang jeg fik udleveret et nummer, hver gang en skrev til mig jeg ikke kendte, Det er jeg heldigvis ikk.

For det andet, så ændres den slags vandrebeskeder sig altid undervejs, f.eks. står der i min at det kan koster 250,- kroner, og kun et enkelt nummer. Men nogle har sikkert tænkt det var morsomt og tilføjet et nummer til en af deres venner, andre har synes prisen har været for lav og ændret lidt i den.


Men tak for advarslen og et godt grin

EDIT: Hvis det virkelig var sandt, hvad skulle der så stå i den sms man fik, man ikke måtte svare på?



Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 22:33
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg undrer mig nu også, hver gang jeg får sådan en sendt videre. Som oftest er det den med, at man får en gratis mobiltelefon, ved at maile 10 af sine venner.... ja, for Ericsson kan helt sikkert ikke reklamere bedre/billigere ved traditionel markedsføring, end ved at forære samtlige personer med en emailadresse, en gratis mobiltelefon.
Tilmeldt 26. Nov 05
Indlæg ialt: 356
Skrevet kl. 00:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Det rigtigt uhyggelige er, at de taber-typer, der udtænker og starter sådan noget, ikke har andet at lave.


 


Mvh. Bo Jensen


Butik Go’aften


www.goaften.dk


Fra Aabenraa
Tilmeldt 25. Jul 06
Indlæg ialt: 1269
Fra  PB Tryk & Grafik v/Peter Boyford Skrevet kl. 01:04
Hvor mange stjerner giver du? :
Goaften-> Du tror ikke at det i virkeligheden er teleselskaberne, der står bag? De kommer jo til at tjene kassen på sms-afgifter :-)

/Peter

http://pbtryk.dk: Danmarks billigste bannere!

Tilmeldt 23. Aug 06
Indlæg ialt: 310
Skrevet kl. 19:26
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Amino''er

 

Åååååh, skal vi nu til det igen, jeg har ellers fået opdraget de fleste af mine bekendte ikke til at sende sådanne emails videre, skal vi nu til det samme med mobil telefoner *SUK*

 

For at berolige de fleste, iflg. dansk lovgivning så må en person max bruge 75kr på en mobiltjeneste pr mdr hvis teleselskaberne tager mere så er det deres hovedpine at betale pengene tilbage til forbrugeren fordi det har man krav på. En hel anden ting er at man ikke kan sende overtakserede smsser (så vidt jeg ved i hvert fald) med en normalt nummer, hvis man vil sende overtakserede smsser skal man have et af de xxxx numere (x erstattes af tal).

En anden ting er at man max må tage 30 kr pr overtakserede sms, og hvis det er nødhjælp eller lign mener jeg det er 100kr.

 

Så bare rolig, der er ingen der flænser nogens mobil ;)

 

Amino Hilsner

 

Torben

... en træt mobilbruger, der allerede har fået advarsels smsser nok i dette år...

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)