Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Gode råd til en Uheldig iværksætter

Side 2 ud af 2 (14 indlæg)
Fra Storvorde
Tilmeldt 24. Oct 07
Indlæg ialt: 231
Fra  SAG-partners ApS Skrevet kl. 13:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Jesper

Det er jo helt korrekt få styr på dine kreditorer, men for at rådgive dig skal der mere viden omkring dine samlede kreditorer og hvorledes din kassekredit er sikret fra bankens side, samt dine moms forhold, er skat en af dine kreditorer m.m. Ideen om at lade banken og kassekreditten ligge som sidste prioritet er ikke holdbar, det kan jo vise sig at være dem, der sidder med en del af løsningen såfremt der fåes styr på resten.

Glem alt om det der med navneskifte og hvad nogen nu kunne finde på af fikse, du indhentes af historien og det bliver mere og mere uoverskueligt for hver dag du venter.

En andet forhold der er vigtigt giver virksomheden et positivt afkast, når vi ser bort fra gælden?

At få en aftale  med kreditorer kan være svær, såfremt du ikke har en udefra kommende til at tale din sag og står inde for de faktiske forhold. Da du bor i Aalborg, er du velkommen til at kontakte mig på 29924519 da mit virke ligger indenfor området rekonstruktioner.

Mvh

Bertil Vrou Thomsen

Tilmeldt 3. Oct 07
Indlæg ialt: 93
Skrevet kl. 13:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis banken ikke har nogen grund til at være efter dig, dvs. du ikke har overtræk, så kan de godt parkeres ude på sidelinien i første omgang.

Hvis du har gæld til det offentlige, skal de naturligvis have en opringning sammen med de andre kreditorer.

Mit råd er: Du skal ikke hyre nogen eksterne firmaer lige nu, som kortlægger dine problemer til 8-900 kr. i timen. Se hvor langt du kan komme ved egen og venners hjælp, og brug din sunde fornuft. Inden længe vil du have dit eget overblik ... men skriv dig en plan og følg den.

Mange hilsner, Carsten

Børnetøj og udklædningstøj - http://dk.rosaogridderen.com

 

Fra Storvorde
Tilmeldt 24. Oct 07
Indlæg ialt: 231
Fra  SAG-partners ApS Skrevet kl. 13:39
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Carsten

Jeg bliver nød til at spørge dig hvor bred erfaring du har med løsning af kreditor og gældproblemer i det hele taget. Derudover er prisen for at få hjælp nødvendigvis ikke 8-900,- kr. men måske kun det halve og som et tredie forhold koster det at ringe til undertegnede ikke noget, men måske ville dialogen sikre at Jesper ikke løber sig selv træt og hans rykkere derefter overgår til advokater, fogedsager m.m. Jo længere du kommer det punkt jo sværere bliver det at finde løsningen.

Med venlig hilsen

Bertil Vrou Thomsen

Tilmeldt 3. Oct 07
Indlæg ialt: 93
Skrevet kl. 14:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Bertil

Hvor jeg har min erfaring fra er irrelevant og off topic.

Jeg giver bare min mening til kende, således at Jesper har flest mulige input at basere sin redningsplan på.

Mange hilsner, Carsten

Børnetøj og udklædningstøj - http://dk.rosaogridderen.com

 

Side 2 ud af 2 (14 indlæg)