Nu er det sådan at det er under 1% af ALT co2 på jorden der er menneskeskabt, resten kommer naturligt fra havet.
Det kan meget vel være du har ret i det påstand. Men det betyder langt fra at betyde at menneskeskabt CO2 ikke er et problem.
Hvis vi antager at temperaturen stiger ligefremtproportionalt med CO2 indholdet i atmossfæren, skal der faktisk ikke mere en end temperaturstigning på 1% til før fanden er løs (regnet fra det absolutte nulpunkt til gennemsnitstemperaturent på jordens overfalde, ca. 290 grader), altså ca. 3 grader.
Ydermere så er jeg så uvidende på området at jeg ikke kan sige om temperaturstigningerne er protortional med en 0,5 eller 2.
Men bare løst at antage et fordi det er en lille procentdel så kan det ikke være et problem, er i hvertfald meget dumt.
Meget små afvigelser fra naturlige tilstande i lukkede systemer kan sagtens have meget store konsekvenser.
Personlig mener jeg at stigningen af co2 skyldes en større aktivitet af sol pletter.
Jeg vil meget meget meget gerne høre lidt om hvilken doktorgrad du har som sætter dig i stand til rent faktisk at have en personlig mening?
Det kan meget vel være at det passer det du siger, men med mindre du ved nogle meget komplekse ting om fysik, kemi, energi i lukkede systemer, osv. så har jeg altså meget svært ved at se hvordan du kan have nogen personlige meninger om det?
Desuden er køb og slag af kvoter jo ikke noget der hjælper, det flytter bare problemet til et andet sted.
Det er jo ikke helt sandt. Hvis vi antager at der er en begrænset mængde kvoter og at disse kvoter rent faktisk repræsenterer den mængde CO2 som bliver lukket ud. Så kan vi på den baggrund konkludere at hvis du som person (eller virksomhed) køber CO2 kvoter et andet sted fra, så forhindre du det CO2 udslip som ville være kommet der fra.
Hvis vi så videreføre argumentationen med; du vil under alle omstændigheder have produceret en mængde CO2 med dit energiforbrug denne mængde CO2 blive dækket af en generel kvote for Danmark (eller hvordan det nu fungere), så ved at du køber en CO2 kvote og forhindre et energiforbrug et andet sted. Så er dit udslip nu dækket dobbelt ind og du har altså elemineret et udslip som er svarende til det udslip som din side repræsentere og derfor må den siges at være CO2 neutral.
Jf. ovenstående så flytter det altså ikke problemet et andet sted hen, det fjerner istedet et problem et andet sted fra.
Mvh Peder