Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvad er rimeligt at tage i pris?

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 3. Nov 08
Indlæg ialt: 5
Skrevet kl. 21:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer,

Jeg er ved at opbygge et professionelt forretningsnetværk og er i tvivl om, hvordan jeg skal prissætte medlemskontingentet, samt hvad der er rimeligt at tage. Håber der er nogen her, der kan hjælpe mig.

Der er selvfølgelig en række konkrete udgifter til markedsføring af netværket, lokaleleje og forplejning i forbindelse med netværksmøderne mv. som giver sig selv. Men derudover skal jeg fastsætte en løn til mig selv for administration af netværket - bl.a. opdatering af hjemmeside, tilrettelæggelse og opfølgning på netværksmøder, markedsføring osv. Jeg forestiller mig, at jeg vil bruge omkring 10 timer om måneden på at arbejde med netværket.

Det man som medlem får er bl.a.:

  • Månedlige netværksmøder med mulighed for at sparre og rådføre sig med andre selvstændige inden for samme branche.
  • Profilering af sine ydelser samt mulighed for at publicere artikler mv. og annoncere kurser, workshops og lign. via netværkets hjemmeside.
  • Adgang til flere kompetencer end dem man selv råder over - dvs. mulighed for at sælge mere ind og løse større opgaver for kunderne.

Formålet med netværket er, at det skal hjælpe det enkelte medlem til at udvikle sin forretning. Hvor meget ville i synes var rimeligt?

Pft,

Sarah

 

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)