På længere sig søger vi en grafiker til mindre opgaver med brochure-opsætning (2 stk. om året), hjemmeside mv., men i første omgang er det dog en lille haste-opgave vi har brug for hjælp til: Vi har et par billeder der skal påføres vores logo inden de går i trykken. Er der mon nogle af Jer grafikere som ikke er på ferie, og som kan klare det senest til i morgen (23. juli) kl 15:00? Vi leverer billederne tilskåret (JPG-format) samt vores logo (skal det være i *.EPS-format?). Logoets farve skal justeres. Vi kan anvise eksakt hvor logoet skal sidde, men kan ikke selv placere det på billedet, da vi ikke råder over InDesign eller lignede.... Mon ikke den trykklare fil skal være i PDF-format?! - Er der nogen der kan klemme denne opgave ind, inden sommerheden overtager - og hvad vil det cirka koste? De bedste sommerhilsner, |
Hej Martin.
Smid gerne filerne til mig i en mail på jesper@qtag.dk - så skal jeg lave det for dig. Det er bedst med logoet i EPS-format, men andet kan til nøds også bruges hvis EPS er et stort problem for jer at fremskaffe.
Hvis det skal være en trykklar PDF-fil skal i også have styr på de præcise formater. Når noget er trykklart, skal det stå præcist som i vil have det til at se ud på papiret.