|
Hej Jeg bruger min mobiltelefon som modem når jeg skal på internettet med den bærebare, det kører ok. Mit spørgsmål går på... er det langsommere end en usb løsning, jeg har ikke fået noget rigtigt svar hos TDC. Min telefon er en Nokia N82
|
N82 understøtter HSDPA, hvilket er kravet, hvis du vil køre 3G ved højere hastigheder end 384 kbit. Du er altså godt på vej. :)
Spørgsmålet er hvad TDC tilbyder hastighedsmæssigt - de kan meget vel have begrænset mere end de 3,6 mbit, som HSDPA gør muligt (så vidt jeg husker er 3 stadig det eneste selskab, der tilbyder 7,2 mbit på 3G-netværket). Du kan teste det ved at koble op et sted med god forbindelse og køre TDCs hastighedstest.
Jeg har 1,5 mbit forbindelse på min telefon gennem 3, og jeg kan mærke stor forskel på det og mit 7,2 mbit 3-modem. Jeg forestiller mig, at du vil have samme oplevelse - jeg kan anbefale at låne en bekendts 3-modem og prøve. :)
Bliv gratis medlem