Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Webportal Erotik sælges

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Esbjerg
Tilmeldt 13. Sep 06
Indlæg ialt: 638
Skrevet kl. 22:52
Hvor mange stjerner giver du? :

Escortguide webportal sælges!

Fuldt funktionsdygtig og professionelt lavet webportal, som er en ecortguide hvor escortpiger/mænd, massagepiger, erotiske websites m.m, kan tilmelde sig og blive eksponeret mod betaling.

Til eksempel koster det 400 kr pr. måned for en escortpige at annoncere. Til sammenligning har nærmeste konkurrende escortguide på nettet (som også tager 400 kr pr måned) over 160 escortprofiler, hvilket giver en månedlig indtægt på over 60.000 kr. Derudover skal regnes udgifter til annoncering på f.eks Google Adwords og ekstrabladet m.m. Jeg skal nok fortælle dig hvor du kan annoncere og hvordan.

Der er ingen escortpiger på siden nu, men jeg sælger også gerne portalen med escortannoncer på! Dog mod en merpris på 17.000 kr, som går til telemarketing.

Escortpigerne vil kunne hverves ved hjælp af telemarketing og andet som jeg kun deler med køber.
Tilbyder opstartshjælp og der er 5 måneders gratis support fra webudvikler.

Sælges p.g.a sælger har fået andet fast arbejde og derfor ikke har tid til at drive portalen.
E.v.t partnerskab kan dog komme på tale.

Pris: 63.000 kr.
(Prisen er sat efter hvad jeg har investeret på siden, og der er ikke indregnet nogen fortjeneste)

Link til portalen kan fås ved direkte henvendelse per pm eller email.

Ønsker kun seriøse henvendelser fra potentielle købere.

Med venlig hilsen
Jean-Michel C.

Tilmeldt 8. May 07
Indlæg ialt: 4467
Fra  Remy Skrevet kl. 00:35
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Det har vist være prøvet en del gange. Jeg tror du vil få svært med at få bare en lille bid af det markede. Escortguide.Dk sider ret tungt på dette forholdvis lille markede, resten styre Ekstrabladet...

Escortguide.Dk får jo flere tusinde hits direkte fra Scor.Dk. Det er ikke noget du kan gøre efter. Hvis du ikke poster rigtig mange penge i markedsføringen er der ingen der vil betale for en reklame der på. De 400 kr. ved jeg ikke hvor du har fra, men jeg tvivler på at der en nogen der vil betale det. Escortguide.Dk tager 399,- kr. men har får du også rigtig mange besøg på din annonce. 

Fra Esbjerg
Tilmeldt 13. Sep 06
Indlæg ialt: 638
Skrevet kl. 07:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Remy

Du kunne godt have ret i at det er svært at komme ind på det marked, men efter min bedste overbevisning er det et kæmpe marked som den webside du referer til absolut ikke behøver være den førende på. 

For det første er den omtalte side lidt amatøragtigt lavet (ja undskyld...) og for det andet kan det gøres meget bedre, hvilket jeg mener vi gør med den guide jeg har fået lavet. bl.a er der på min portal et forum for brugere og annoncører samt en hel del flere valg for annoncørerne til at eksponere sig på og så er siden ultra lækkert designet. 

Desuden er der et hav af søgninger på relaterende ord til escort, escortguide, sex, bordel, m.m, hvor bl.a Goolge adwords annonceringskonkurrencen er lig "0", og man forholdsvis let ved hjælp af søgeoptimering vil kunne slå escortguide.dk af banen inden for en overskuelig fremtid.

Markedsføringen er selvfølgelig alfa og omega, og den skal også være med til at gøre sitet velbesøgt. Med udvalgte reklamer på forskellige velbesøgte erotiksites, Goolge adwords, evt. annoncering i Ekstra Bladet m.m, skulle det også gerne brede budskabet. Og så kan man jo endelig vælge at gå i samarbejde med en konkurrerende site til scor.dk hvis man vil det, og få besøgende fra denne front.

Alt i alt tror jeg fuldt og fast på denne sides potentiale. Ellers ville jeg heller aldrig være gået i gang med at få den lavet. 

Tilmeldt 8. May 07
Indlæg ialt: 4467
Fra  Remy Skrevet kl. 11:16
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Jeg har selv overtiden haft 2 sider som Escortguiden.dk. Jeg kender en del folk inden for Escort og massage brancen det er med den baggrund at jeg skriver til dig. Men jeg kan godt se at det umidelbart se ud som en god foretning. Smile

Jeg har faktisk også lavet buy-a-date.dk men gik fra det igen da jeg ikke mener det er moralsk. Men som du nok ved var der nogen der så den eller fik den samme ide lidt efter.

Jeg kan bare ikke forstå hvorfor du vil sælge den til en mdr omsætning hvis du tror så meget på det. 

Fra Esbjerg
Tilmeldt 13. Sep 06
Indlæg ialt: 638
Skrevet kl. 12:53
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej igen Remy

Nå men så kender du jo til branchen kan jeg høre. Må jeg spørge hvorfor du ikke længere driver de 2 escortguider?
Omkring Buy-a-date.dk, så må man da sige at dem som snuppede/fik den samme idé som dig har fået pæn succes med deres site. Men forstår samtidig godt dit synspunkt omkring det moralske i det. Må indrømme jeg selv blev overrasket første gang jeg så siden.

Grunden til at jeg vil sælge portalen til denne pris, er at jeg gerne vil af med den, da jeg som sagt har fået nok at se til med andet arbejde. Har 3 andre sites at se til i øjeblikket og dem har jeg svært nok ved at give den tid de behøver. Da jeg gik i gang med portalen og bestilte den, så det ikke så hektisk ud, men det er det altså ret så hurtigt kommet til.(Rent privat så har jeg også fundet ud af at konen ikke er så vild med projektet).

Jeg har ikke prøvet at handle websites før, så det kan godt være du har ret i at jeg har sat den for lav.
Tænkte bare at jeg i det mindste ikke vil have underskud på den og at jeg gerne vil af med den inden for en overskuelig fremtid. Synes samtidig ikke det er fair at tage mange penge for noget som ikke leverer nogen form for omsætning eller overskud endnu. Men det er måske bare mig der tager fejl.

Tilmeldt 8. May 07
Indlæg ialt: 4467
Fra  Remy Skrevet kl. 13:09
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Jeg lukkede dem faktisk fordi det ikke gav det beløb der kunne forsvare den tid jeg brugte på dem.

Min version af Buy-a-date.dk var noget anderledes end den som eksistere nu på nettet. Nu er der jo ingen forpligtelse overfor pigen. I min verden skulle aktionen være bindende for køber. Desuden ville jeg have sat mere sikkerhed op for pigerne. Jeg synes ikke det er forsvarligt den måde de gør det på nu. Der er rigtig mange syge folk derude og dem skal man passe på. Jeg kan heller ikke lide at det er blevet endnu en Sex side. Jeg ved godt det er det der sælger. Jeg ville have lavet den mere som en date side. Men da det kunne misforståes nåede jeg heldigvis ikke længere med projektet end bare et udkast og en informationsside på nettet. Du ser også at det næsten kun er Escort pigerne der opretter sig på den. Men penge giver den da, men jeg synes ikke det er det værd.

Jeg ønsker dig held og lykke med dit salg af din side. Prøv at sætte den på virksomhedsbørsen her på Amino, der skal du nok få en køber. Eller måske var det bedre at sætte den igang så du i det mindste har indtægt fra et pr. måned. Du må gerne kontakte mig pr. mail hvis du vil have en samarbejdspartner til at drive den.

Fra Esbjerg
Tilmeldt 13. Sep 06
Indlæg ialt: 638
Skrevet kl. 17:47
Hvor mange stjerner giver du? :

 Hej igen! 

Tak for støtten. Har allerede sat den til salg på Amino virksomhedsbørs. Wink

Hvis det ikke lykkes mig at finde en køber, løber jeg den nok igang som du foreslår, og så prøver jeg igen at sælge den.

Men jeg vil seriøst tænke over dit forslag om et muligt samarbejde. Tak for det!

 

 

  

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)