Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hjælp. Kan ikke sende emails til hotmail!

Side 2 ud af 2 (13 indlæg)
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 07:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Allan.:
Iøvrigt får jeg en anden ip adresse frem, når jeg besøger myip.dk
 

Det er fordi, at det ikke er din computer der sender mailsene men den mailserver som der gemmer sig bag adressen mail.avalance.dk. Det er den server, der har den IP-adresse som jeg gik ud fra da jeg testede.

Men hvis du godt kan sende fra mail.avalance.dk via nogle emailadresser og ikke andre, må det jo være nede på email-niveau at du er blokeret. Det ville jeg ikke have troet kunne være tilfældet, men det ser det jo godt nok ud til.

Jeg må desværre give op, da jeg ikke kender noget sted, hvor man kan tjekke om en enkelt e-mailadresse er blokeret. Bedste bud må være at sende TDC en venlig mail og håbe at de vil afsætte lidt tid til en forklaring.

Fra Mageløs, Odense
Tilmeldt 29. Mar 05
Indlæg ialt: 958
Skrevet kl. 09:52
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra Faxe
Tilmeldt 23. Mar 06
Indlæg ialt: 1418
Fra  Avalance Entertainment & Dansk Party Service Skrevet kl. 21:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Tommy, tak mange tak for det ihærdige forsøg.

Jeg tror at TDC problemet var et midlertidigt problem, idet en kunde ringede idag, fordi hun havde modtaget 3 af den samme email som jeg havde sendt (forsøgte først at gensende og dernæst sendte igen fra en ny email adresse)

Jeg har skam allerede haft kontalt til Hotmail og TDC.
Hotmails support er bare en anelse for teknisk for mig, endda nok for de fleste, medmindre man selv administrerer sine mailservere.
Jeg har kontaktet support hos wannafind og håber at de kan hjælpe.

 

Side 2 ud af 2 (13 indlæg)