Jeg ved godt dette emne er blevet spurgt utallige gange før, men jeg syns bare ikke jeg kan få ordentlige svar. I hvert fald ikke uden at alle mulige folk promoverer dem selv som værende verdens bedste hostingløsning.
Jeg har ledt og ledt efter en ordentlig host, der lader mig køre Joomla som det skal. Altså uden alle mulige mærkelige work-arounds mht. safemode og hvad det ellers hedder alt sammen.
Jeg vil på forhånd lige sige at jeg ikke er SUPER skarp på alle de tekniske termer når vi snakker host-sprog, men jeg forsøger mit bedste.
Jeg har tidligere forsøgt mig hos både One.com (dengang det hed B-one), Surftown, Domaindirect.dk, og senest med Gigahost.
Indtil videre er Gigahost den eneste der har vist sig at være rigtig Joomla venlig (på trods af alle de andre også markedsfører sig på at være det).
Hos Gigahost savner jeg dog noget mere kontrol i form af et ordentligt cPanel (jo, deres kontrolpanel er utrolig lækkert at se på, men der er ikke specielt mange funktioner - bare dét at se hvor meget plads man bruger er, så vidt jeg kan se, ikke lige til).
Jeg har i øjeblikket et par sites hostet hos Domaindirect. Grunden til at jeg startede hos dem, var deres imponerende tilbud med 1Gb gratis webhotel.
Hos Domaindirect har jeg for et par dage siden forsøgt at installere Virtuemart til Joomla (1.5), og det kan bare ikke lade sig gøre. I hvert fald ikke med mine evner.
Så for at opsummere, er dét jeg savner er altså, en host der indfrier følgende krav:
-Skal kunne håndtere Joomla 100% (med ekstra tryk på SKAL).
-Give mig masser af kontrol over mit webhotel, såvel som domæne(r).
-Være professionelt. Altså ikke noget med hjemmeløsninger, eller andre småfirmaer der forsøger at slå sig på webhosting. Det skal se ordentligt ud!
-Rimelige priser.
Det er sådan set dét! Jeg er udemærket godt klar over at "man får hvad man betaler for", og prisen skal da heller ikke være en begrænsning, men jeg syns stadig det er vanvittigt at betale flere hundreder kroner om måneden for et 25Mb webhotel!
Som sagt har jeg kigget på et par allerede, og modtager gerne kommentarer til følgende:
-Surftown
-One
-Domaindirect.dk
-Dandomain
-Gigahost
-Enavn
-Dreamhost
-servage
-Bluehost
Det var vist også dem alle. De to øverste (altså surftown og one) er jeg dog helt færdige med, så ingen grund til at kommentere på dem.
Håber der er nogen der kan hjælpe mig i den rigtige retning. Der må være masser af amino folk derude der også arbejder i Joomla og har oplevet de klassiske problemer med safemode, og hvad der ellers er af problemer når man ikke kører på en ordentlig host.
På forhånd tak for hjælpen! :)
Jeg har på vegne af en del kunder siddet med præcis det samme problem mange gange og det medførte at jeg for 2 måneder siden startede en dedikeret joomla webhosting service.
Serverne er sat op med det ene formål at afvikle joomla websites og der hostes udelukkende joomla websites.
Der er en del muligheder via kontrolpanel og du kan bl.a. installere joomla 1.0.15 og 1.5.3 direkte via kontrolpanel.
Jeg har gode erfaringer med Danhost.dk hvis du ikke vil stå for noget selv.
Hvis du har lidt teknisk snille kunne slicehost.com måske være noget for dig!
Det er så præcis dette jeg skrev at jeg ikke var interesseret i. Jeg mener det hverken ondt, eller på nogen måde dårligt, men jeg finder det bare ikke seriøst nok når hjemmesiden bare viser et logo (redhost.dk). Jeg går ud fra det kun er midlertidigt, men det jeg søger er et bundsolidt hosting firma, der har flere år på bagen.
Bortset fra det, så kan jeg rigtig godt lide dit koncept, og håber virkelig også du får vind i sejlene. Jeg tør bare ikke bevæge mig ud på andet end en klippefast grund! -så kom der sørme også metaforer med i det hele nu ;)
Danhost har jeg faktisk også kigget på tidligere kan jeg huske, men jeg har det bare med at blive skræmt væk når et firmas design ligner noget fra 90'erne?
Slicehost ser dog meget interessant ud, meen måske lige for kompliceret nok. Har du meget erfaring med dem? Jeg prøvede at søge på joomla i deres forum, og der kom ingen resultater op!? Det tegner vel ikke godt?
Forresten fandt jeg ud af hvad der gik galt med linjeskiftene i det oprindelige indlæg. Safari kan åbenbart ikke arbejde med wysiwyg editoren herinde!?
Skal kunne håndtere Joomla 100% (med ekstra tryk på SKAL). Give mig masser af kontrol over mit webhotel, såvel som domæne(r). Være professionelt. Altså ikke noget med hjemmeløsninger, eller andre småfirmaer der forsøger at slå sig på webhosting. Det skal se ordentligt ud
Det er skam helt bevist at selve hosting siden kun viser et logo.
Det handler om kundernes websites og var primært tiltænkt som et inhouse service tilbud til eksisterende kunder fra start - men da andre begyndte at henvende sig med samme problematik valgte jeg at udvide det til en general service.
Alt fra antal databaser, domæner, trafik m.v. er specificeret for hver enkelt hotel og der ligger i omegnen af max 50 kunder per server - hvilket garantere at det du betaler for faktisk er det du får.
Der er altså tale om et super målrettet produkt til en pris der matcher det man får.
Jeg arbejder udelukkende med joomla og beskæftiger mig ikke med andet og er nok en af de mest specialiserede joomla udbydere i landet - Så jeg tvivler på du finder et firma herhjemme der arbejder mere professionelt med Joomla.
Danhost har jeg faktisk også kigget på tidligere kan jeg huske, men jeg har det bare med at blive skræmt væk når et firmas design ligner noget fra 90'erne?
Slicehost ser dog meget interessant ud, meen måske lige for kompliceret nok. Har du meget erfaring med dem? Jeg prøvede at søge på joomla i deres forum, og der kom ingen resultater op!? Det tegner vel ikke godt?
Forresten fandt jeg ud af hvad der gik galt med linjeskiftene i det oprindelige indlæg. Safari kan åbenbart ikke arbejde med wysiwyg editoren herinde!?
Hej igen
Danhost har rigtig god service, god oppetid og god loade tid, jeg har dog kun prøvet deres delte webhoteller af, ikke nogen server hosting eller noget.
Danhost ligger ved Fuzion som er et datacenter i Århus som jeg også har gode erfaringer med (de er dog ikke i den billige ende, men kvaliteten er i top).
Slicehost er virkeligt godt, jeg køre en del tests på det for tiden og alt spiller max, hastigheden er rigtig god (Selvom det er i USA), det spiller bare. Dog kræver det at man er ok med en terminal og har en del teknisk forståelse. Jeg har pt 2. servere ved dem som bare spiller max, en for en kunde og en til firmaet.
Slicehost henvender sig nok ikke så meget til den almene joomla bruger da det kræver at man selv sætter hele serveren op osv, jeg oplever ofte mange joomla folk som være mere overfladiske på det tekniske (forstå mig nu ret, det er let at lave en side i joomla ifht selv at drive en server)
Danhost ligger ved Fuzion som er et datacenter i Århus som jeg også har gode erfaringer med (de er dog ikke i den billige ende, men kvaliteten er i top).
Der er jeg så ikke helt enig ... vi har lagt det i omkring et år nu og vi har gentagende gange oplevet svigt på hhv. køl og strøm, og så fungere derres bgp routing ikke korrekt.
Vores eget serverrum her i bygningen har pt. højere oppetid end Fuzion har formået at levere.