Ja, det må jeg give dig ret i. Varenummer er et meget bedre ord at bruge.
Nogen der vil komme med lidt kommentarer på dette billede? http://peecee.dk/uploads/052008/conversion-kanal.jpg Kan det være fordi vi ikke har oprettet Analytics konto igennem AdWords, men bare har åbnet en ny og tilknyttet den til siden. Kan den så ikke finde ud af CPC?
|
Hejsa
Navnet betyder ikke direkte noget for konverteringsraten, for det er udtryk for dem der har fundet sitet, og ikke dem der ikke finder derind fordi de ikke kan navnet. Men derfor bør det selvfølgelig overvejes alligevel.
I hele denne tråd er webstatistikken ikke nævnt en eneste gang. Det absolut mest fornuftige er at kigge på statistikken og analysere ud fra dette. Hvor mange af brugerne kommer f.eks. til første, andet, tredje, fjerde osv trin i betalingsprocessen? Er det specielt et sted brugerne falder fra bør dette trin optimeres.
Hvordan navigerer brugerne rundt på sitet? Det kan ligeledes ses i Google Analytics.
Udover at dele op i PPC, direct osv, så bør det brydes endnu længere ned. Er det specifikke ord i PPC som giver konverteringer, eller er det jævnt fordelt? En sådan kampagne bør optimeres så søgeord der ikke giver værdi fjernes.
Sæt dig med en stor kande kaffe og gå i G.A. mode. Og som Avinash siger, så skal du bagefter "Go hug yourself" :-)
Hilsen Jacob
Blog: Googleanalyser.blogspot.com