Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

International Sales Manager - ENGODSAG.DK

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 09:34
Hvor mange stjerner giver du? :
Kunne du tænke dig at indgå distributionsaftaler med business development managers i verdens 500 førende software og hardware virksomheder? Så har ENGODSAG.DK drømmejobbet til dig.
Adecco A/S søger for ENGODSAG.DK en nøgleperson, som skal være med til at distribuere vores velgørende program (software) ud på de 8 markeder, vi lige nu er aktive på. Det sker gennem samarbejdsaftaler med en række af verdens absolut førende software og hardware virksomheder – eksempelvis Hewlett Packard, Microsoft, MySpace, Primo PDF, Softonic m.fl.

Jobbet:
Stillingen som International Distribution Channel Manager, skal varetages af dig, der brænder igennem som forhandler – både på telefon og ved fysiske møder.
Derudover skal du have et drive, der gør dig i stand til at ringe 25-30 partnere op i løbet af en dag og holde gang i 50-100 partnerskaber samtidig. Antallet af distributionspartnere, du kan håndtere, er et centralt succesparameter. Det samme gælder de resultater som den enkelte distributionspartnerskab afstedkommer. Alle dine dialoger varetages derfor hele tiden med resultaterne og målbarheden for øje.

Stillingen er IKKE velegnet til strategen, der foretrækker få, men store partnerskaber. Partnerskaberne er store, men der er mange af dem. Du indgår IKKE i den kreative konceptudvikling og overordnede strategiske planlægning.

Du kan se frem til et job i en virksomhed, der med hastige skridt er på vej ud i verden – og som samtidig, og ikke mindst, er med til at gøre en stor forskel for mange mennesker pga. vores velgørende udgangspunkt. Det gør os til en interessant partner for verdens største og førende virksomheder - og det er dig der fremover skal stå for dialogen og aftalerne med dem alle.

Dine kompetencer:
Vi forventer, at du som person:
- Arbejder hurtigt, effektivt og målrettet
- Har et drive og gennemslagskraft ud over det sædvanlige
- Er salgsminded og målorienteret
- Er internationalt orienteret og scenevant
- Er selvmotiverende
Vi forventer, at du rent professionelt:
- Har min. 2 års forhandlingserfaring, gerne på internationalt niveau
- Er flydende på engelsk både skriftligt og mundtligt
- Har et godt eller indgående kendskab til internettet, især software / e-handels branchen.
- Er vant til at indgå aftaler med distributører eller andre afsætningsorienterede aftaler - Er indstillet på 20 – 40 rejsedage om året

Der tilbydes:
En konkurrencedygtig fast løn og et job i en unik, innovativ og vækstorienteret virksomhed . Du får også stor mulighed for indflydelse indenfor de opgaver, som du kommer til at arbejde med.

Er dette noget for dig?

Send venligst en målrettet ansøgning til rekrutteringskonsulent Thomas Jensen på thomas.jensen@adecco.dk mærket:” manager/engodsag.dk”

Bemærk venligst at ansøgninger behandles løbende og at ansættelse er pr. 1/8 - 08

Referencenr.: 311325217/OFiR            

Ansøgningsfrist: Snarest             

Søg stillingen

Kontaktoplysninger:
Thomas Jensen Rekrutteringskonsulent 38 88 77 17  
 
        Arbejdssted
  • 8200 Århus N
  • DA: Østjylland
        Diverse arbejdsforhold
  • Fast - fuldtid
  • Antal stillinger: 1


Den ”gode virksomhed”
ENGODSAG.DK, der har kontor i Århus/Åbyhøj, er et spændende og innovativt samarbejde mellem mere end 5500 førende internetbutikker, 330 hjælpeorganisationer og over 200.000 forbrugere – alle tal, der er stadigt stigende.
ENGODSAG.DK har blandt andet modtaget e-handelsprisen 2006, Berlingske Nyhedsmagasins pris for de 100 mest lovende ledere, innovationsprisen m.m. Der er foreløbig indsamlet over 3 mio. kr. til de velgørende organisationer i form af blandt andet Kræftens Bekæmpelse og Dansk Røde Kors.
Der er sat turbo på en kraftig internationalisering af ENGODSAG.DK, der er planlagt lanceret i sommeren 2008 i 7 nye lande.
ENGODSAG.DK er en spændende arbejdsplads – en lille og dynamisk enhed med 14 ansatte og energiske praktikanter. Der lægges stor vægt på idégrundlaget for virksomheden – at skabe en bedre verden via en aktiv og målrettet indsats.


Adecco A/S er Danmarks største vikar- og rekrutteringsbureau og er leveringsdygtig i personale inden for alle brancher: Administration, Økonomi & regnskab, Salg & telemarketing, Teknik, Lager & logistik, Industri & produktion, Catering & kantine, Byg og anlæg samt Sygepleje. Vi er landsdækkende med 42 afdelinger fordelt over hele landet. Vi er et selskab i Adecco Group - verdens største organisation inden for HR-serviceydelser.

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)