Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Privat lån

Side 1 ud af 1 (9 indlæg)
  • 1
Fra Hedensted
Tilmeldt 16. Sep 07
Indlæg ialt: 276
Skrevet kl. 16:00
Hvor mange stjerner giver du? :

 Vil gerne spørge om følgende, i et tænkt eksempel:

Mindre virksomhed, har brug for mere kapital. Ejeren har en god ven som gerne vil låne ham penge. Vennen ønsker ikke at hans navn fremgår på nogen måde i virksomheden.

Vennen kommer med pengene kontant, ejeren sætter pengene i banken, transaktionen bliver bogført som lån uden noget navn på långiver.

Mit spørgsmål er om, revisor eller Skat vil godkende dette, og om ejeren vil få problemer med det?

Er der nogen der kan svare på det

mvh

HDam 

Fra Århus
Tilmeldt 18. Feb 06
Indlæg ialt: 4322
Skrevet kl. 16:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Sådan som jeg tolker ovenstående har ejeren lånt pengene privat af vennen, og derefter indskudt dem i virksomheden.

Det er der som sådan intet unormalt i.

Medmindre det da er meningen at pengene skulle være lånt direkte af ejerens ven, til virksomheden.

I så fald mangler der et billag der angiver navnet på långiver, og ikke blot at ejeren har indbetalt pengene. 

Safeticket - Dit enkle og fleksible billetsystem.

Fra Hedensted
Tilmeldt 16. Sep 07
Indlæg ialt: 276
Skrevet kl. 16:09
Hvor mange stjerner giver du? :

 tak for dit hurtige svar

Spørgsmålet er mere, om der er krav at långiver skal være oplyst, således at dem der læser regnskabet kan se hvor pengene kommer fra.

Det drejer sig om et aps. som har en ejer.

mvh

 

Fra Odense
Tilmeldt 22. Aug 07
Indlæg ialt: 2539
Fra  redWEB ApS Skrevet kl. 16:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Som skrevet så er det ikke noget problem hvis ejeren af Aps'et har lånt pengene personligt og derefter indskudt dem i virksomheden.

Indskydes de derimod direkte i virksomheden skal lånegiver angives.

Fra Hedensted
Tilmeldt 16. Sep 07
Indlæg ialt: 276
Skrevet kl. 16:59
Hvor mange stjerner giver du? :

 tak for dit svar

 HDam

Fra Farum
Tilmeldt 19. Jan 06
Indlæg ialt: 5951
Skrevet kl. 21:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Der er et problem som I helt overser. I og med at vennen ikke vil have sit navn frem vil ejeren aldrig kunne dokumentere hvor han har fået disse penge fra. Dvs. ejeren kan få vanskeligt ved at godtgøre at have haft et fornuftigt privatforbrug hvilket kan udløse en skønsmæssig forhøjelse.  

Skat kan jo bede, og beder tit om at få dokumenteret gaver og lån som "ejer" hævder at have haft og der er eksempler på at Landsskatteretten og domstolene har underkendt såkaldte låneaftaler og gavebreve ud fra en betragtning om at "givers" økonomi ikke har kunnet rumme beløb i denne størrelsesorden.

Når vennen ikke vil have sit navn frem i forhold til virksomheden kan I næsten bide spids på at han heller ikke vil have sit navn frem som långiver. Man kan jo have en formodning om at det skyldes at der er tale om sorte penge og kendetegnende for sorte penge er at de ikke kan dokumenteres.   

Skattekonsulenterne.dk Rådgivning til revisorer og advokater   Bent Zimmermann

 

Fra Hedensted
Tilmeldt 16. Sep 07
Indlæg ialt: 276
Skrevet kl. 12:46
Hvor mange stjerner giver du? :

 Tak for dit gode svar.

Du kommer ind på nogle ting som jeg selv har tænkt på. Specielt det med om nogle vil tænke at det der foregår ikke tåler dagslys.

Men tak for svaret, jeg vil nu tænke og arbejde videre

mvh

HDam 

Tilmeldt 23. Jul 05
Indlæg ialt: 378
Skrevet kl. 14:49
Hvor mange stjerner giver du? :

Som jeg forstår udgangspunktet, vil vennen udelukkende holde sit navn uden for virksomheden? I så fald kan han og ejeren jo sagtens indbyrdes lave et ganske almindeligt, ikke-formålsbestemt lån på markedsvilkår, som ejeren så personligt smider ind i virksomheden.

Fra Farum
Tilmeldt 19. Jan 06
Indlæg ialt: 5951
Skrevet kl. 15:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Naturligvis. Hvis vennen vil ligge navn til lånet via en låneaftale og hans økonomi kan rumme et sådant udlån er der ingen problemer i det. Virkeligheden er bare ofte en anden. Smile 

Skattekonsulenterne.dk Rådgivning til revisorer og advokater   Bent Zimmermann

 

Side 1 ud af 1 (9 indlæg)