Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Import og designbeskyttelse - hjælp!

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Fra København
Tilmeldt 4. Oct 07
Indlæg ialt: 79
Skrevet kl. 12:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino'er.

 Som så mange andre, påtænker jeg opstart af import af varer (køkkengreb) fra Kina/Indien.

Inden jeg får bestilt noget der kan være ulovligt, vil jeg dog sikre mig at jeg ikke bryder nogle former for patent/design-beskyttelse.

Jeg har kontaktet Patent- og Varemærkestyrelsen, der skal ha' 4000 kr. PR VARETYPE for at lave denne undersøgelse - så selv med et begrænset udvalg på 20 - 30 forskellige varer, vil det jo blive en betragtelig omkostning. Er der nogen der har nogle gode råd/erfaring de vil dele? Eller må jeg bare bide i det sure æble og revurdere budgettet?

Hvad gør f.x. nogle af Jer der importerer smykker? Eller tøj? Findes der evt. andre end Patent- og varemærkestyrelsen der har kompetance til en sådan undersøgelse?

Er der nogen der ved om jeg kan importere vareprøver inden jeg evt. får lavet ovenstående undersøgelse - eller vil det være ulovligt? Det er jo muligt varerne slet ikke er interessante, når jeg ser dem i virkeligheden.

Mange tak for Jeres hjælp!

Mvh. Mira Spanggaard

 

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)