Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

CMS til netavis

Side 1 ud af 1 (10 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 13. Feb 06
Indlæg ialt: 382
Skrevet kl. 15:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej aminoer

Jeg går med planer om at starte en fagavis på nettet med artikler om forskellige emner inden for en bestemt branche. Til det formål skal jeg bruge et cms system hvor det er muligt at give flere "journalister" mulighed for at gå ind og skrive emner i forskellige sektioner.

Derudover skal det være søgemaskine venligt samt have mulighed for at begrænse adgangen til bestemte sektioner til betalende medlemmer som også skal kunne oprette sig og betale på siden. Desuden skal det kunne håndtere banner reklamer mv samt være skalerbart såfremt det kan udvides til evt andre emner eller sprog skulle behovet opstå

Jeg har næsten lagt mig fast på at det skal være open source pga de løbende omkostninger. Er der nogen der har nogen erfaringer med bestemte systemer som vil være egnede til det jeg har beskrevet i hovedtræk ovenfor? Har hørt at Typo 3 skulle være et ret godt system til den slags

Hvis nogen har nogle erfaringer med netaviser eller cms systemer til dette skal i være velkomne til at skrive.-

Fra København
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 975
Fra  Ubivox ApS Skrevet kl. 15:10
Hvor mange stjerner giver du? :
Ellington is an online publishing system designed from the ground up for media sites. Featuring rich metadata, clean separation of content and presentation and an elegant web-based interface, Ellington makes it easier than ever for you to create, organize and publish your content online. Ellington handles all kinds of content — including stories, blogs, user comments, polls, entertainment listings, photos, audio, video, static HTML pages, and much more. http://www.ellingtoncms.com
Fra København
Tilmeldt 30. May 06
Indlæg ialt: 992
Fra  Firmafon Skrevet kl. 16:19
Hvor mange stjerner giver du? :

 Ved godt at du har lagt dig fast på open source, men expressionengine er helt klart også et forsøg værd! Det er endag billigt og du får stadig support! 

 Læs mere på www.expressionengine.com ;)

Fra Odense
Tilmeldt 22. Aug 07
Indlæg ialt: 2539
Fra  redWEB ApS Skrevet kl. 16:29
Hvor mange stjerner giver du? :

Joomla / Typo3 / Drupal benyttes ofte til den slags.

Information kører på Drupal og jeg driver selv et online magasin for laptops på www.laptopworld.dk baseret på Joomla.

Så mulighederne er der da bestemt.

Jeg udbyder selv joomlabaserede løsninger - og du skal da være velkommen til at sende en mail (email@redweb.dk) hvis du ønsker et overslag eller tilbud på en konkret opgave.

Fra Kibæk
Tilmeldt 25. Apr 07
Indlæg ialt: 1453
Fra  ClickStarter Skrevet kl. 21:05
Hvor mange stjerner giver du? :

 Wordpress kan jo også sættes op til at køre med flere forfattere, hvilket den i første omgang faktisk var mere eller mindre beregnet til.. og det kan også sagtens sættes op som CMS (hvilket det jo faktisk i princippet er)

 

Fra Odense
Tilmeldt 22. Aug 07
Indlæg ialt: 2539
Fra  redWEB ApS Skrevet kl. 21:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg tror nu godt vi kan konstatere at wordpress nok er et af verdens bedste blog redskaber out of the box - men det er nok ikke lige valget til en avis.

Fra Kibæk
Tilmeldt 25. Apr 07
Indlæg ialt: 1453
Fra  ClickStarter Skrevet kl. 21:20
Hvor mange stjerner giver du? :
Ronnikc:

Jeg tror nu godt vi kan konstatere at wordpress nok er et af verdens bedste blog redskaber out of the box - men det er nok ikke lige valget til en avis.

Det er jeg ikke helt enig i... Wordpress kan sagtens bruges til en avis/nyhedsmedie... Tjek ex disse websites, alle bygget på Wordpress

http://www.fogmagazine.com/

http://threecatmagazine.com/

http://www.mommiesmagazine.com/

http://www.dbtechno.com/

og der er mange flere og rigtig flotte websites bygget op til at klare store mængder information... 

Fra Odense
Tilmeldt 22. Aug 07
Indlæg ialt: 2539
Fra  redWEB ApS Skrevet kl. 21:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Det er nu ikke så meget informationsmængden jeg mener er problematisk.

Derimod er det wordpress i sig selv og den struktur der er - mange af de addons og muligheder der er kræver mere eller mindre ændringer af core files kode og det er i det hele taget ikke særligt struktureret at arbejde med i forhold til Typo3, Drupal, Joomla m.f.

Fra Aarhus
Tilmeldt 26. Jun 07
Indlæg ialt: 181
Skrevet kl. 23:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej...

 

jeg kan kun anbefale Ajour CMS, bliver brugt mange ting blandt andet Netaviser. De gar en helt række af referencer: http://www.ajourcms.dk/referencer.asp. Det er nok sider som kunsport.dk, du kan sammenligne dig med.

Jeg kan også hjælpe med pris, hvis det skulle være interresant.

 DBH

Kristoffer Jakobsen

Dbh Kristoffer

Tilmeldt 9. Feb 06
Indlæg ialt: 407
Skrevet kl. 17:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er til ArticleLive softwaret fra InterSpire.

Jeg bruger det på min hjemmeside, da jeg gerne vil krydre med artikler.

Utrolig nemt at sætte op og bruge. Og hvis man er en lille smule debil (som jeg nok har været lidt), så er supporten super god. Mitch, Jordie og de andre drenge er hurtige på tasterne.

Det koster 289 dollars - men det er pengene værd. 

 

Søgemaskineoptimeret, Blogs, RSS, Captcha, php, css og html adskilt fra hinanden, god wysiwyg - editor, mange forskellige templates at lege med.

30 dage money back garanti - Har ikke selv haft behov for det, men det tror jeg de holder. 

  

 

 

Side 1 ud af 1 (10 indlæg)