Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Udlejning af lokaler i eget hus,,,,

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 21. Nov 11
Indlæg ialt: 134
Skrevet kl. 11:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har en enmands fotografvirksomhed kigger efter et hus med bedre plads til kontor og fotostudie/udstyr.

Er der nogen fordele hvis man har et hus og udlejer f.eks. kælderen eller et par værelser ud til firma brug og derved kan kan sidde for mindre i huset eller lignende?

I øjeblikket har jeg en lejlighed hvor jeg driver firmaet fra men den er for lille så privat og firma er blandet sammen. Det vil bedre kunne adskilles i et hus med f.eks. en kælder eller lignende rum hvor firma holder til?

/Magnus

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47140
Fra  John Hannover Skrevet kl. 13:48
Hvor mange stjerner giver du? :

du kan ikke leje ud fra privat ejendom til dig selv hvis du er EMV - det ville jo gå lige op- da lejeindtægt er personlig skat uden bundfradrag og du har så samme som udgift i EMV men man må slet ikke 
Fra ApS SKAL du beregne markedshusleje som bør sættes af en mægler så du ikke beskattes af noget mere og den beskattes du af personligt

Du får fradrag for ev skatter på lige præcis de m2 (hvor kælder ikke indgår fuldt som jeg husker det)

vh John Hannover

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)