Hej Jeg har fundet en god fabrik i Kina som laver kitler med mere og dem vil jeg selvfølgelig gerne importere til Danmark, men kan jeg gøre det udenvidere? |
Hej,
Du skal have være registreret som importør hos E&S for at importere fra 3. lande. Kitler hører ind under import af tekstilvarer. Du skal blot ansøge om denne registrering som hvis du ansøger om at blive momsregistreret.
Jeg er ikke klar over om der er specielle krav for Kina (vi handler med Indien og den dominikanske rep) som land men generelt kræver det ikke mere end at du så får sendt dine varer via fragtfirma. Dine varer bliver fortoldet ved indgang til Danmark.
Vær opmærksom på at pakker med påtegnelsen "samples" altså vareprøver ikke skal fortoldes! så er der tale om en mindre sending så bed din leverandør om at påføre dette.
KRS