Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Annonceindtæger og budget

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Fra Odense SØ
Tilmeldt 23. Nov 07
Indlæg ialt: 35
Fra  Konfliktpartner.dk Skrevet kl. 11:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

 

Jeg er ved at lave et budget til udviklingen af et socialt netværk-community. 

Det, der er vigtigt for mig er at få et billede af, hvilke muligheder jeg har for indtægt via sponsorer / annoncører på et år.

Scenariet er at jeg har 500 brugere det første år. Det første år har jeg udgifter for ca. 100.000 kr. Så lad os sige, jeg skal bruge 200 kr. for hver af mine brugere - som annoncørerne altså skal betale. Er der nogle, der har nogen ide om, hvordan jeg kommer videre med regnestykket i forhold til annoncører osv. osv. ?? Er det sandsynligt at 500 brugere kan trække 200 kr. i annonceindtæger på et år?

Nogle forslag til hvordan jeg kommer videre? Er der nogle iværksætter konsulenter eller banker, der specialiserer sig i den form for forretning

Tak for hjælpen

Mvh. Eva Maria Knudsen

 www.2hjem.dk - til forældre der bor hver for sig  

Tilmeldt 31. Jan 08
Indlæg ialt: 10
Skrevet kl. 12:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej!

Jeg vil gerne se på dit projekt.

Jeg sidder i det daglige og arbejder med budgetter ud fra udgifter og annoceintægter for mig selv og diverse kunder.

Smid mig en mail på maria@nordicadvertising.com - med dine kontaktoplysninger og evt. mere info vedr. dit projekt. Så kan vi tage en snak om tingene.

 

Ser frem til at høre fra dig

Mvh Maria

Nordic Advertising

Fra Lissabon
Tilmeldt 27. Jul 05
Indlæg ialt: 792
Skrevet kl. 03:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Eva,

Jeg går ud fra at målgruppen er private, at målgruppen er bred og at den primært består af danske brugere. I et scenarium med et netværk der henvender sig til en lille nichégruppe af professionelle brugere, der forbruger dyre produkter i led med deres arbejde, ville ("kunne" er nok et bedre ordvalg) sagen være en anden.

For at få succes med et ikke-nichépræget community skal du opnå en kritisk masse af brugere og indhold. Før du har førnævnte kritiske masse af både brugere og indhold, får du svært ved at trække nye brugere til og ditto med at fastholde en eksisterende brugermasse. 500 brugere kommer du ikke langt med. 200 kr. i indtægt pr. bruger virker usandsynligt i rene annonceindtægter og brugerbetaling virker umiddelbart utilnærmelig (igen forudsat at emnet dækker bredt), medmindre du tilbyder unikke værktøjer eller lignende.

Sociale netværk kan på kort tid skabe store mængder brugere igennem diverse virale tiltag. Den danske markedsføringslov er restriktiv hvad det angår, men det er alligevel lykkedes eksempelvis "Meetyourmessenger" at skaffe en ikke ubetydelig brugerskare i løbet af kort tid. Det er ikke så underligt, da brugerne ved oprettelsen skal indtaste deres loginoplysninger til Messenger/Hotmail, hvorefter Meetyourmessenger høster samtlige af vedkommendes kontakter og sender dem en invitation på vegne af brugeren (som sikkert ofte ikke fatter en meter af hvad der foregår). Det er en velkendt metode, der kan sætte godt og grundig skub i tingene.

Et andet (dog internationalt) eksempel er Fanbox, som enten er udmundet af SMS.AC eller har opkøbt SMS.AC's brugerdatabase. De bruger samtlige eksisterende ufine metoder til at skaffe trafik og brugere. Den velkendte: De spammer brugernes kontakter med invitationer. Den knap så velkendte, men ofte brugte metode: De opretter hobevis af falske profiler, der tilmelder sig som fan/venner af brugere, hvorefter der udsendes en lokkemail herom. Brugere kan ikke slette sin profil, men brugeren skulle angiveligt kunne deaktivere sin profil, om end det er møgbesværligt og desuden resultere i en fejlkode = ikke muligt. Den var ikke gået indenfor Danmarks grænser.

Knap så kønne eksempler; Min pointe er, at du skal være langt mere ambitiøs i din målsætning. Der er masser af finere (virale) markedsføringsmetoder, som du bør studere indædt, hvis du ikke allerede ved en del om emnet og har medtaget et eller flere tiltag i din markedsføringsstrategi. Det ville i øvrigt være optimistisk at regne med overskud i første regnskabsår.

Med 500 brugere vil dit netværk være aldeles uinteressant for langt de fleste annoncører, medmindre de som førnævnt er i en yderst specifik målgruppe (i så fald kan vi måske fjerne "aldeles" fra sætningen).

Nuvel, dit scenarium med de 500 brugere kan meget vel være sat så lavt for overskuelighedens skyld. I så fald kan du se bort fra en del af ovenstående.

Skriv eventuelt mere om dit koncept - så kan vi bedre komme med brugbare input. 

Tilmeldt 6. Jun 06
Indlæg ialt: 189
Skrevet kl. 16:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvad du kan få per bruger i annonceindtægter afhænger selvfølgelig meget af sitet og hvordan du skaffer annoncerne, skal det være via et annonce netværk som adsense, adfair mv, så skal de jo have en bid af kagen.

Men ud fra min erfaring så er følgende nok mere realistisk. 1 Dagligbruger = 25 kr om året Så hvis du har ca. 4000 personer der besøger dit site dagligt, så er du tæt på at kunne betale dine udgifter. Men igen det afhænger af mange ting. 

Fra Odense SØ
Tilmeldt 23. Nov 07
Indlæg ialt: 35
Fra  Konfliktpartner.dk Skrevet kl. 21:43
Hvor mange stjerner giver du? :
Tak for jeres svar. Jeg så lige at der var en anden der ville have valueret sit site her på siderne. Han skrev at han havde ca. 3000 brugere og at det gav en indtægt på omkring de. 100.000 kr. pr. år, hvor 20 % var fra google, resten var bannerreklame. Så det gav jo en meget god pris-ide for mig. Hvis det altså osse holder for mig...

Hvis der er andre indgange til valuering er jeg meget interesseret. .. skal lave oversigt til banken!

Hej Lasse,

tak for dit svar. Du har selvfølgelig ret - mit scenarium med 500 brugere er for overskuelighedens skyld. Men det kan osse blive for småt.

Det drejer sig overordnet om en specifik målgruppe på 150.000 mennesker i DK og ca. 500.000 i Norden. Jeg forventer de vil bruge sitet gennemsnitlig 3-4 år. Du foreslår at jeg skal studere nogle virale markedsføringsstrateiger. Jeg kunne rigtig godt tænk mig at få noget mere at vide  præcis hvilke markedsøringsstrategier du tænker på- og især hvor jeg skal studere dem henne. Jeg er dog kun interesseret i 100 % straight forward strategier, altså ingen snyd overhovedet!

Tak for det.

 

 

Mvh. Eva Maria Knudsen

 www.2hjem.dk - til forældre der bor hver for sig  

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)