Beholde ledelsens sæde i et ApS ved fraflytning fra DK - Amino.dk
på Amino
Bliv gratis medlem på Amino
 

Køb et Amino Sponsorlink

 

Nye ekspertblog-indlæg
om  Netværk og Ledelse

Læs flere ekspertindlæg
 

Top karmaliste (30 dage)

De flinkeste Amino’er der hjælper mest med "Bestyrelse & Advisoryboard - Her får du hjælp "

 

Beholde ledelsens sæde i et ApS ved fraflytning fra DK

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
Amino-karma 28
Tilmeldt 7. jun 10
Indlæg ialt: 6


Skrevet 04-03-2019 kl. 15:04

Kære Aminoer,

Jeg håber I kan hjælpe mig, har længe søgt efter et svar og er ved at fortvivle - for jeg kan ikke finde rundt i skattereglerne.

Jeg vil gerne flytte til udlandet men har et ApS. Jeg er den eneste i firmaet, så er både direktør og medarbejder. Hvordan skal jeg indrette ledelsen i mit selskab for at beholde ledelsens sæde i Danmark så SKAT ikke vil opfatte det som om firmaet også er flyttet? Jeg går ud fra at jeg skal en anden person med ind i selskabet? Og hvilken rolle skal denne person have?

Jeg ved endnu ikke om det bliver indenfor eller udenfor EU.

Amino-karma 843
Tilmeldt 14. nov 18
Indlæg ialt: 186

Lier
Skrevet 04-03-2019 kl. 15:59

Det er ikke ledelsens sæde, der er relevant i forhold til dansk skattepligt. Selskabsskatteloven §1 lægger vægt på om et aps eller as er indregistreret i Danmark. Så den danske skattepligt består.

Ledelsens sæde er mere relevant i forhold til det land, som du flytter til. Hvis de lægger vægt på ledelsens sæde, ja så er det op til dobbeltbeskatningsoverenskomsten med det pågældende land, at fastlægge hvem der har beskatningsretten.

Amino-karma 28
Tilmeldt 7. jun 10
Indlæg ialt: 6

instant
Skrevet 04-03-2019 kl. 19:46

Tak for svar. Selskabet er indregistreret her. Og jeg vil helst have at det bliver ved med at være dansk.

Er det beskatningsretten af selskabsskatten du referer til?

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)

RSS-feed
 
Netværk og Ledels er venligst sponseret af:

Bestyrelse & Advisoryboard - Her får du hjælp
Besøg vores samarbejdspartnere :