Årsrapport for ApS der kun har eksisteret i et halvt år? - Amino.dk
på Amino
Bliv gratis medlem på Amino
 

Køb et Amino Sponsorlink

 

Nye ekspertblog-indlæg
om  Administration & Finansiering

Læs flere ekspertindlæg
 

Top karmaliste (30 dage)

De flinkeste Amino’er der hjælper mest med "Bogføring, regnskab, moms, skat m.m. "

 

Årsrapport for ApS der kun har eksisteret i et halvt år?

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
Amino-karma 36
Fra Virum
Tilmeldt 22. jan 17
Indlæg ialt: 8


Fra GoPark
Skrevet 11-01-2019 kl. 16:25

2018 er forbi, og det er tid til at udarbejde årsrapport - eller er det?

Jeg stiftede ApS i juni 2018 (7 måneder siden), og sidder nu og er i tvivl om jeg skal lave årsrapport for 2018, selvom selskabet kun har eksisteret i 7 måneder. Jeg har nemlig hørt andre steder, at jeg blot skal vente til afslutningen af 2019, og så lave en årsrapport der dækker fra juni 2018 - december 2019.

Nogen der har erfaring eller viden inden for dennne problemstilling, og ved om jeg er nødt til at lave en årsrapport nu?

(Til info forløber selskabets regnskabsår fra 1/1 til 31/12)

//Emil

Amino-karma 1.404
Fra 2840
Tilmeldt 31. maj 05
Indlæg ialt: 338

Pilde
Skrevet 11-01-2019 kl. 16:35

Årsregnskabsloven § 15

  1. § 15
    Regnskabsåret skal omfatte 12 måneder, der altid skal begynde og slutte på en bestemt dato i året. Næste regnskabsår begynder dagen efter foregående regnskabsårs balancedato.
  2. Stk. 2. 
    Første regnskabsperiode kan omfatte et kortere eller længere tidsrum end 12 måneder, dog højst 18 måneder.
  3. Stk. 3. 
    Ændres regnskabsåret, må omlægningsperioden ikke overstige 12 måneder. Omlægningsperioden kan dog omfatte op til 18 måneder, hvis det er nødvendigt at ændre regnskabsår for at opnå samme regnskabsår i flere virksomheder i tilfælde af
    1. 1)etablering af koncernforhold,
    2. 2)etablering af deltagelse i fælles ledelse over en anden virksomhed eller
    3. 3)fusion.
  4. Stk. 4. 
    Beslutning om omlægning af regnskabsår skal være truffet i så god tid, at anmeldelse herom kan indsendes til Erhvervsstyrelsen, så den er modtaget i styrelsen senest 5 måneder efter udløbet af det regnskabsår, som ønskes ændret, dog senest 5 måneder efter omlægningsperiodens udløb. For statslige aktieselskaber og virksomheder, som har værdipapirer optaget til handel på et reguleret marked i et EU/EØS-land, er fristen dog 4 måneder. Modtages anmeldelsen efter udløbet af fristen i 1. eller 2. pkt., nægtes registrering.
  5. Stk. 5. 
    Modervirksomheder og dattervirksomheder skal sikre, at dattervirksomhederne har samme regnskabsår som modervirksomheden, medmindre det ikke er muligt på grund af forhold, som er ude af modervirksomhedens og dattervirksomhedens kontrol.

Til dagligt arbejder jeg med billig teltudlejning sjælland.

Amino-karma 347
Tilmeldt 14. nov 18
Indlæg ialt: 70

Lier
Skrevet 11-01-2019 kl. 16:39

Slår du dit selskab op på cvr.dk står første regnskabsperiode til:

05.06.2018 - 31.12.2018

Den første periode på 18 måneder skulle have indgået i dine overvejelser ved stiftelse - evt. ved at have valgt 1/7 2018 til 31/12 2019. Nu giver det ikke mening at lave perioden om.

Amino-karma 36
Fra Virum
Tilmeldt 22. jan 17
Indlæg ialt: 8

Emil Spure Olsen
Fra GoPark
Skrevet 11-01-2019 kl. 16:44

Tak for svar, Lier! :)

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)

RSS-feed
 
Besøg vores samarbejdspartnere :